Gaytjej skrev 2012-08-04 11:43:39 följande:
Jag kan inget om BLW och jag kan inte så mycket om mat överhuvudtaget. Behöver alltså tips om hur man kan göra och inspiration på plockmat för de minsta! Vad är fiffigt att ge, vad bör man undvika osv. Oavsett om man kallar det för en metod eller ifall man låter knodden bara hänga med 'naturligt'..
Så din bebis ska precis börja med smakportioner? Man följer livsmedelsverkets rekommendationer om vad man ska undvika innan 1 års ålder:
www.slv.se/sv/grupp1/Mat-och-naring/kostrad/Spadbarn/
I övrigt kan du ge exakt vad som helst. Klassiska saker att börja med brukar vara potatis, morot, broccoli, palsternacka, blomkål, gurka och liknande grönsaker, kyckling och fisk (mört kött som är lätt att tugga även utan tänder) men även annat kött kan gå bra att gnaga på, frukter som päron, mango, persika, banan, melon, apelsin osv.