• Esco

    Ni som fött prematur?

    Har era barn varit sena med leenden, skratt etc?

    Min son är född i vecka 35+0 och blir fyra veckor på torsdag. Längtar ihjäl mig till man får den är extra kontakten men har räknat med att det kan ta längre tid.

    Tar gärna emot era erfarenheter.


  • Svar på tråden Ni som fött prematur?
  • Dr to be

    Min dotter är född v.36+4, alltså 3 dagar prematur medicinskt sett.

    Hon är 11v och första leendet kommer jag inte ihåg när det kom. Det är åtminstone 5 v sen. Fäster blicken gör hon och följer en när man rör sig- detta har hon gjort i kanske 5 v det oxå.

    Hon pratar väldigt mkt och måste sitta eller stå i knät. Allt ska tittas på. Ibland sover hon totalt 1.5h på dagen- hon har inte tid att sova.

    Hon har varit stabil i nacken i ca 3-4 veckor, kan bli lite hängning när hon är riktigt trött. Huvudet har hon lyft upp vid magläge sedan 3-4veckors ålder och nu sedan 2 veckor tillbaka lyfter hon huvudet korta stunder vid ryggläge- hon kämpar för att sätta sig upp.

    Just nu har tänderna börjar röra på sig under tandköttet. Hon dreglar, tuggar på händerna och nappen, har lite feber och diarré och är allmänt hängning så på det stora hela så tror jag inte att hon är sen med något.

    Din kille kommer snart göra allt du längtar efter

  • Meal

    Min föddes 32+5 och har följt korrigerad ålder. Han har också varit motoriskt försenad även när man korrigerar för ålder. Det var i alla fall en stund efter beräknad födsel som första leendet kom och ögonkontakt tog längre tid. 

Svar på tråden Ni som fött prematur?