Ensilage?
Ni som har ensilagebal, hur mycket går det?
Kommer ha två varmblod själv som äter det och är brydd på hur länge det brukar räcka ca?
Förstår att det är svårt att svara på men på ett ungefär?
Ni som har ensilagebal, hur mycket går det?
Kommer ha två varmblod själv som äter det och är brydd på hur länge det brukar räcka ca?
Förstår att det är svårt att svara på men på ett ungefär?
Beror ju på hur stora balar men rent generellt så är det nog svårt att få det att funka med ensilage och 2 hästar den här årstiden. Ensilaget blir ju dåligt rätt fort när det är varmt så risken är att du får slänga stora delar av balen. Jag har haft ensilage vintertid åt mina 2 islänningar, större delen av tiden mindre fyrkantsbalar på 150 kg och när det är som kallast 300 kg fyrkantsbalar. Dom mindre räcker ca 7 dagar och dom större ca 14 dagar och ensilaget är som tur av bra kvalite och hållit bra trots att dom varit öppnade många dagar. Ibland har vi fått slänga det sista av balen dock men inte några jättemängder. Jag använder bara ensilage när det är vinter och minusgrader. Höst och vår ger jag torrhö istället.
Det handlar inte så mycket om hur länge det räcker, det handlar om hur länge det håller! har du plusgrader så börjar balen bli dålig efter ett par dygn om du har otur, kan hålla max en vecka om det är varmt ute!
Är det mycket minus, tio och kallare kan en bal kanske räcka två veckor, men du kan ha otur så förruttnelsen startar mycket tidigare!
Just det, så ensilage är bara när det är minusgrader alltså.
Så om det varit så varmt som det varit i vinter är alltså inte ensilage någon att rekomendera?
Lika med torrhö på bal?
Mina 10 hästar äter upp en hösilage-bal på ca 4 dagar och jag ska nu börja övergå till torrhö eftersom det börja bli dåligt innan vi har fodrat upp en helbal.
Under vintern står sig en öppnad bale ca 10dgr.
Vi fodrar alltid med ensilage på vintern. Har 2 hästar som äter upp en stor bal på ca 3½-4 veckor. Sällan vi får slänga något av de balar vi har. Nu går de inte att öpnna en bal då den värmer sig direkt.
Men så länge det är under en +10 så går de rätt så bra. Ju kallare, desto bättre.