Fingal80 skrev 2012-01-26 22:50:51 följande:
Bidragsfusk är vad det är, så fundera en sväng till på om det är värt det!
Ja visst är det bidragsfusk och jag funderade precis om det är värt det. Jag ser två olika sidor, dels vilka konsekvenser fusket får om någon kommer på en och hur sannolikt är det att någon gör det. Sedan den moraliska biten, om det är värt att faktiskt fuska och hur det känns.
Jag vet redan att jag inte har några problem att rättfärdiga mitt tankesätt rent moraliskt för mig själv eftersom att om man som vuxen heltidsarbetande skriver sig i kommunen så drar man in skattepengar och det är bra för kommunen, de vill ha invånare skrivna där. Det är kommunen som inte har vårdnadsbidraget det blir synd om, som mister en invånare som inte vill betala skatt där eftersom vårdnadsbidraget inte finns där. Jag betalar mycket i skatt och vill ha något för det helt enkelt. Det är inte en kvinnofälla. Kvinnor eller män som tar ut 3000! kr i månaden och inte jobbar alls, de skulle gjort det oavsett vårdnadsbidrag eller inte för dom har råd. Vårdndasbidraget ger möjligheter för de med en vanlig lön att gå ner och jobba bara 4 dagar i veckan och kanske få hjälp av en mor far förälder. De flesta som nyttjar vårdnadsbidraget är nog de par som jobbar skift och som kan pussla ihop det. Jag känner ett par som utnyttjar vårdnadsbidraget och det är både pappan och mamman som är hemma mer för att tillsammans göra så att de kan ta hand om bernet hemma ihop. (båda skiftarbetande)
Sedan skulle jag tycka fusket var värre om jag faktiskt tog skattepengar för mitt eget fusk men jag har läst att kommunen faktiskt tjänar på att jag tar ut vårdnadsbidrag och inte tar upp ett av deras platser på förskolan. Kommunen hoppas väll på att de som vill ha sina barn hemma längre, ändå inte kommer sätta sina barn på förskolan under det år man mister vårdnadsbidraget för att man har fått ett till barn som man tar ut FP för i minst ett år. Det är att kommunen tycker att jamen du är ju ändå hemma med en två månaders bebis, du kan ju ta hand om din treåring också då, som är så fel tycker jag. Ja det är klart man överlever att ta hand om sina två barn i helt olika åldrar, men jag skulle vilja leva också och få stöd av sambon som skulle gå ner i tid och 3000 kr gör det möjligt, det täcker inte men gör det möjligt.
www.unt.se/osthammar/de-samlar-namn-for-vardnadsbidrag-1166728.aspx