Koka vatten
Ni som ger modersmjölersättning, hur länge kokade ni vattnet?
Ni som ger modersmjölersättning, hur länge kokade ni vattnet?
Vattenkokaren sköter det åt oss :)
Jo det gör vår också men det jag tänkte på var följande, hur gammal var er bebis när ni slutade koka vattnet?
Ta det inte för länge - hårdkokt är inte bra
Vi har egen brunn så vi kokade länge, fram till barnen var 5 mån tror jag!
Med första barnet kokade vi vattnet tills han var 6 mån. När jag läste på pampers hemsida stod det att man kan ge kranvatten från början
Vi har egen brunn så vi kokar ännu. Han e 8 månader nu
Inte alls.
Vi har kommunalt vatten.
Jag kokar vattnet än, han är 9 månader. I början kokade vi det i kastrull i fem minuter minst, nu kokar vi bara upp i vattenkokaren. Vi kunde väl egentligen lägga ned kokandet, eftersom vi har kommunalt vatten, men nu går det av bara farten. Svärmor ger honom alltid kallvatten från kran
Vattenkokaren räknas inte som kokt förresten - när det är påbud att koka vattnet ska det koka ordentligt i minst två minuter. Inte 15 sek som i vattenkokaren
Bra vatten behöver inte kokas - och de flesta ställen har bra kvalitet på vattnet. Har man egen brunn eller om det är mycket översvämningar är det bra att koka vattnet till spädbarn (under året alltså)
Vi har också kommunalt vatten så det borde ju funka
Tills fyra månader då bvc sa att vi kunde värma vattnet i micron. Men då från iskallt kranvatten.
Vi kokar i vattenkokaren, så sa dom på bb att vi kunde göra.
Jag gjorde så att jag kokade i vattenkokaren och så hade jag redan kokt kylskåpskallt vatten som jag blandade ut med så det blev ätvarmt med en gång.
Inte alls, har vatten från privat vattenförening.
Kokade inte heller då vi hade kommunalt men då vi hade egen brunn fick vi hämta kommunalt för det räckte inte att koka det vi hade.