Någon annan som inte tyckte att det gjorde ont att föda?
Jag har fött tre barn, två igångsättningar. Första barnet var en spontan förlossning och det gjorde jätteont. Andra gjorde också ont - värkarna med värkstimulerande dropp var inte så roliga.
Tredje gången däremot. Jag tycker inte att det gjorde ont. Dom tog hål på hinnorna när jag var 3 och efter att ha promenerat någon timme för att försöka få igång värkarna var jag helt oväntat öppen 6 cm - utan något värkarbete. Då fick jag värkstimulerande och jag började känna lite grann. Ont gjorde det inte men magen spände och det var små fjuttvärkar i kanske 20-30 sekunder. Sen började det trycka på ett helt annat sätt - dvs, bebis vill ut, och jag ringde efter BM. Hon undersökte mig och sa "nej, du är bara öppen 8. Det är inte dags än." Precis efter undersökningen fick jag en megavärk som var som en vanlig värk blandat med en krystvärk och då såg BM på mig att kroppen hängde med och krystade och var snabbt där igen och kände. Fullt utvidgad var jag.
Är det någon annan som varit med om detta? Krystskedet tog längre tid för mig då kroppen inte riktigt hjälpe till på samma sätt som med dom andra två. Det gjorde också ondare att krysta eftersom att jag var tvungen att ta i så mycket på "eget bevåg" jämfört med förr, då kroppen i princip har gjort det själv och det inte känts ett dugg om man jämför med värkarbetet.
Jag hade två BM och en usk och alla blev lika förvånade över att det gått så smidigt och smärtfritt, och jag blir helt paff när jag tänker tillbaka på förlossningen och jämför den med mina första två. Är det vanligt att man inte har ont när man har värkar? Jag har nämligen inte hört talas om det, bara att vissa lär sig kontrollera med andning för att slappna av men det behövde inte ens jag.