• Svar på tråden Hickstead
  • J90

    Alla vi hästmänniskor har nog en klump i hjärtat en dag som denna. 

    Det gör ont att förlora en vän!  En tanke går till Eric Lamaze. 

  • Maximus01

    Ja usch vad hemskt det var att se . Men han dog nog när han var som lyckligast , fick hoppa . Tänker på hans ryttare och skötare som stog han nära . Hoppas han får springa och må bra på de gröna ängarna nu ( och även hoppa några hinder ) .

  • rolinskitjejen

    Ja det är väl en tröst, att han var nog glad det sista. Jag fickte det var fint med den tysta minuten oxå.

    Som tur är, så är ju detta en väldigt ovanlig händelse inne på arenan.

    Stackars Eric och alla som sörjer Hickstead.

  • molly50

    Jag blev alldeles skakig och kallsvettig och fick tårar i ögonen när det hände. Duktiga Hickstead! Han var den bäste!
    Men han har det nog bra på de gröna ängarna nu. Men man lider med Eric Lamaze och de andra omkring honom.

    RIP fina Hickstead!   


    Mattias 2007-05-23 Hannah 2011-09-07
  • Jätte Öppen

    Ja det var läskigt det där vilken chock det måtte varit. Hoppas det gick så smärtfritt som möjligt för Hickstead. Men maktlösheten och chocken för ERic kan ju  inte vara lätt. Fy tusan Hjärta

  • Kallebus

    Världen har blivit en stjärna fattigare :(

    Är inte lätt att stå bredvid och inte kunna göra ett smack men Eric har ju varit med ett bra tag nu och när den värsta chocken har lagt sig så kan han nog ändå se det som att även om det var dramatiskt så hann han aldrig lida och han dog när han gjorde det han var bäst på och tyckte var roligt.

Svar på tråden Hickstead