Hej!
Jag tror inte att du behöver börja med lågkolhydratkost, men kanske inte använda så mycket socker om du i dagsläget gör det. Sen finns det ju bättre och sämre kolhydrater, fullkornsbröd är bättre än vitt bröd till exempel. Att sluta äta en massa onödigt socker och äta bättre kolhydrater tror jag kan hjälpa en hel del. För ca en månad sedan fick jag veta att jag har pco äggstockar, men annars har jag egentligen inga symtom på pcos. Några extrakilon, men det e allt. Jag har nu slutat med äta socker och tänkte hålla bort kolhydraterna tills jag gått ner några kilon.
När jag fick veta att jag har pco började jag läsa en hel del på nätet och hittade ganska mycket intressant info om d-vitamin. Undersökningar visar att d-vitamin har en mer positiv inverkan på kroppen än vad man kan tro och rekommendationerna för mängden av d-vitamin är för låga här i norden. När jag var in på olika forum läste jag om såna som påstod att de helt sluppit sin pcos genom att äta mycket d-vitamin. En amerikansk kvinnlig läkare (minns tyvärr inte namnet nu) sa till och med att pco kan uppstå på grund av d-vitamin brist, men detta var dock ännu inte bevisat. Om du vill kan du ju prova googla själv och se vad du hittar! :)
Jag tog kontakt med gyn eftersom jag inte fått min mens efter att jag slutat med p-piller och hon konstaterade att jag har pärlband på äggstockarna. Hon skrev ut terolut åt mig som ska få igång mensen och det funkade. Nu är jag också rätt säker på att jag fått ägglossning, vilket känns otroligt bra. Blev så orolig efter gynbesöket...Nu hoppas jag bara att det inte ska ta så länge tills plusset kommer! :)