Hjälp med att söka min biologiska familj i Indien
Hej!
Jag är ny här och ny på detta med forum, men försöker
Jag startade detta för att försöka få lite tips, råd, kontakt med/från någon som är i liknande situation eller som varit med om det.
Jag vet helt enkelt inte var jag skall börja någonstans.
Jag är 24 år och är adopterad från Indien. Jag blev bortadopterad redan som ca 1 åring.
Jag vet ingenting om min biologiska familj. Jag har ju fått alla dokument och allting från mina adoptiv föräldrar och i papperna, så vägrade mamman att lämna namn eller någon uppgift som helst som henne.
Det enda jag vet är vilket barnhem jag bodde på, och att mamman var ogift och ville inte bli kontaktad, och det var ingen som hälsade på mig på barnhemmet.
Jag kontaktade barnhemmet via brev och fick inget svar och sedan har jag provat att ringa men de talade ingen bra engelska och sedan uppfattade vi det som att det stället inte var något barnhem längre.
Jag är bered att göra vad som krävs för att lyckas med detta, men jag behöver lite hjälp på vägen, råd och tips när man fastnar och inte vet var man skall fortsätta. Det är väldigt jobbigt.
Alla råd och tips uppskattas, så please somebody?