Åka skidor
Har ni hjälm i slalom backen
Har ni hjälm i slalom backen
Sist hade jag o maken hjälm (för första året) och sonen men inte dottern (för hennes första år).
Om man vänjer sig vid hjälm som barn är det lättare att fortsätta, själv måste jag säga att det var både svettigt och tungt, speciellt i början. Hur jag ska göra fortsättningsvis vet jag inte, vi hyr all utrustning och det känns sådär fräscht med begagnade hjälmar faktiskt.
Alla i familjen har hjälm. Barnen främst av säkerhetsskäl, och mamma och pappa delvis av säkerhetsskäl, men främst för att det är det bekvämaste att ha på sig i backen. Jag blir lite nyfiken på vad det kan ha varit för klumpiga stenåldershjälmar som Menhir råkat ut för. Kanske läge att investera i personliga hjälmar och hyra resten?
Skulle inte ge mig ut i backen utan hjälm, och då är jag en rätt så erfaren åkare. Men hastigheten är ganska hög, och dessutom är man inte ensam i backen. Det är många som åker utanför pisterna och hoppar rakt in i backen, och då är olyckan lätt framme.
Hittills har jag kört hjälmlös men nästa gång ska det införskaffas en hjälm! Har också köpt en cykelhjälm. Blir väl klokare och mer riskmedveten med åren antar jag!
(röstade att bara barnen har hjälm för så har det varit hittills men lovar alltså bot och bättring)
Kan tillägga att de är absolut skönast också att åka med hjälm. Den både skyddar mot kyla och bålst (kan behöva en tunn mössa under ibland) och så håller den glasögonen på plats. Dessutom finns det supersnygga hjälmar idag!