Ansvar för barn som man bidragit till
Jag började fundera lite på hur folk ser på ansvaret för barn som man varit med om att "ta fram". Jag inbillar mig att de flesta tycker att en man som haft sex med en kvinna har fullt ansvar för eventuella barn som blir resultatet av denna kopulation oavsett om syftet var att producera ett barn eller inte och oavsett om man gjorde försök till att skydda sig med preventivmedel. Någon form av "har man gett sig in i leken så får man leken tåla"-resonemang. Rätta mig gärna om du är av en annan åsikt här.
Min fråga är nu om en man som donerat av sina spermier skall anses ha samma ansvar för barnen som blir till? Syftet här är ju faktiskt att producera ett barn men man har en förhoppning om att någon annan skall ta hand om avkomman. I vissa fall är det ensamma mödrar som vill ha barn i andra fall är jag övertygad om att det finns havererade förhållanden där den tilltänkta pappan inte tar sitt ansvar. Har mannen i det här fallet rätt att avskriva sig allt ansvar för barnet eller har man även här ett absolut ansvar för sin säd?
I det förstnämnda fallet brukar man ju hänvisa till barnets rätt till båda sina föräldrar och rätten till en tryggad uppväxt. Är det något som skiljer sig i det senare fallet?
Mvh