En flicka/kvinna blir våldtagen (hon är berusad & lättklädd) - får hon skylla sig själv?
Håller på att läser en bok om detta som heter "Flickan och skulden", där det konstant tas med som en viktig del i utredningen av våldtäkter om flickan/kvinnan ifråga varit berusad eller klädd i kjol/linne. Det nämns aldrig vad männen haft på sig eller om de varit fulla.
Det tas heller aldrig upp vad personer som blivit rånade haft på sig. Om de sett "rika" ut eller om de varit berusade. Varför? För att det inte ska spela någon roll. Men uppenbarligen spelar det stor roll när det gäller våldtäkter. Det är så förbannat hemskt att jag inte vet vad jag ska ta vägen.
Man ifrågasätter och utreder flickan som är offret. Men förövarna? Vad de gjort verkar alltid hamna i skymundan. Och man rättfärdigar/urskuldar deras gärningar med flickans beteende.
Är det en "fin och ordentlig flicka" som haft på sig heltäckande kläder och varit spiknykter. DÅ kan vi snacka våldtäkt. Men om det istället varit en berusad lättklädd flicka, med flera tidigare sexuella erfarenhter - då är det inte så självklart längre.
Vad tycker ni om detta? Får såna flickor skylla sig själva anser ni? Och isåfall - varför?
Enligt mig så är en våldtäkt alltid en våldtäkt. Oavsett om det är en "fin flicka" eller en "dålig flicka" som råkar ut för det. I mina ögon är det skandal att smeka våldtäksmännen medhårs och ursäkta deras gärningar med offrets beteende och bakgrund. SKANDAL!!!! Helt ärligt. Jag skiter i om en tjej går ute i kort kort, linne och pushup och är stupfull. Hon är inte ett lovligt offer för det! Det är inte okej att utnyttja henne bara för att hon "inte är helt med". Tvärtom.