• Blå Flygare

    Odla squash eller broccoli i kruka - går det?

    Någon som läst eller testat?

  • Svar på tråden Odla squash eller broccoli i kruka - går det?
  • Lilltösa

    Ja! Jag gjorde det förra året, blev jättefina squash!! Broccoli har jag inte provat.

  • Blå Flygare
    Lilltösa skrev 2010-05-17 21:39:44 följande:
    Ja! Jag gjorde det förra året, blev jättefina squash!! Broccoli har jag inte provat.
    Kul! Hur stor kruka hade du då? Satte du en eller fler plantor?
  • Lilltösa

    Jag köpte färdiga plantor o satte tre i samma, men det var nog lite dumt....hade räckt med en. Ganska stor kruka hade jag, de behöver ju mycket vatten. Krukan var nog 30 cm i diameter.

  • Mars2007

    Intressant!! Sparar denna tråd!!

    Vår granne hade mkt fina squash i kruka förra året förresten!

  • Blå Flygare

    Åh, vad peppad jag blir!

  • framsteg

    Vet inte vad du har för övrigt men physalis i stooor kruka är också otroligt lättodlat med mycket frukt på *tipsar*

  • Blå Flygare
    framsteg skrev 2010-05-17 23:22:25 följande:
    Vet inte vad du har för övrigt men physalis i stooor kruka är också otroligt lättodlat med mycket frukt på *tipsar*
    Åh. Kan man så från frukten? Torkar man fröna då eller tar man dem färska? Blir det frukt om man hari kruka utomhus??
  • framsteg

    Jag har både köpt färdig planta från en handelsträdgård och dels tagit frön från frukter i affären. De blir väl lite bättre från handelsträdgården men jag fick frukt även på de fröer jag plockade ur frukten.

    Lät fröerna torka lite grand (tror det räcker med någon dag, själv glömde jag bort dem ett par veckor... ) och planterar. Hade en sk pluggbox ett år med tanken på att man ju inte vet om fröerna skulle ta sig eller inte. ...hrm. Jag hade 49 plantor sen! :-O

    Så då valde jag ut de mest kraftiga som fick leva vidare hemma hos oss i större kruka och delade ut till vänner som ville ha med resterande.

    Det lilla, lilla, lilla fröet blev en buske på ca 2 m! Man kan ju beskära dem och få dem buskigare.

    Till hösten kan du (om du har möjlighet) vinterförvara den och få nya frukter nästa år, eller som jag testade kapa några grenar och sätta i vatten till nästa år. Den stod nog i vatten ett par månader innan den plötsligt slog ut med vattenrötter!

    Lycka till!

  • framsteg

    Btw - vet inte hur det är inomhus. Tror inte du får frukt då - men du kan ju testa att polinera den själv?!

Svar på tråden Odla squash eller broccoli i kruka - går det?