Alexi skrev 2010-02-21 22:00:03 följande:
Fast jag måste göra ett tillägg. Jag vet en kompis som var föräldraledig med två barn (inget gick på dagis alltså), varav ett var typ 2 år och en bebis. när hon blev sjuk så fick hennes man ta ut tfp, just för att hon var hemma med ett större barn också. Lite konstigt tyckte jag men det var tydligen så. antar att det avgörande då var om det stora barnet går på dagis eller inte?
Nej, det avgörande är om det yngsta barnet är äldre än 240 dagar eller inte. Är det INTE det så får inte den andre föräldern ta ut TFP, däremot får han/hon självklart vara hemma och då med FP istället - medan den som är sjuk är sjukskriven hos FK (med en karensdag).
Om barnet var yngre än så, då har FK gjort fel i förhållande till sina egna regler o din kompis har fått en fördel hon eg. inte skulle ha fått.