Nena skrev 2010-01-15 21:49:22 följande:
Hej och grattis till lille Oskar!!!Hur mår han? Vi låg inne 13 dagar på neo och Linn fick hjälp med att hålla värmen och blodsockret uppe. Och jag kämpade med pumpning och sondmatning... Har Oskar oxå sond? Hoppas att det går bra
iaf och att ni får komma hem till storebror snart! Vad skönt att höra att han har kommit i kapp och mår bra =)Lycka till!!
Tack!
Amning, sondmatning, pumpning ... en bra sammanfattning av dagarna på neo

Jo, Oskar har sond. Nu funkar amningen bättre och bättre och han äter oftast 2/3 av varje måltid själv och resten får han genom sonden. På måndag ska vi få åka hem och ha hemsjukvård. Det ska bli så sköööönt. Jag var inlagd 2,5 vecka före förlossningen och sedan följde neo ... jag har snart varit hemifrån i fem veckor
Vad säger BVC om Linns vikt och längd? Följer hon sin kurva?
Jag kommer inte ihåg hur lång Gustav var vid 8 månaders ålder eller hur lång han var men det kan jag kolla, när jag kommer hem. Han var nog större men det borde han ju också vara med tanke på att han var bra mycket större än Linn, när han föddes.