Emmli 84 skrev 2009-10-03 17:48:30 följande:
Det enda som är hållbart är att leva "som vanligt" oavsett man är separerad eller inte. Säga ifrån, sätta gränser, inte köpa överflödigt med saker som kompensation osv. Det tror jag är det enda rätta i längden. Ibland känns det som det bara är vi bonusföräldrar som ser detta och inte bioföräldrarna själva!
Känner precis som du!!!

Vad barnen vill är helt enkelt att få vara med sina föräldrar. Det klart att de inte säger nej till att få uppmärksamhet precis hela tiden, att göra en massa roliga saker, det skulle ju vilken unge som helst haka på..! Problemet är bara att man genom att bete sig så skapar fel signaler. Att mysa, göra roliga saker etc är ju sådant som alla familjer mår bra av att göra, men gör man sådant hela tiden försvinner ju det unika i att göra det och istället blir det något man tar för givet.
Iofs tror jag att det inte bara är i nyfamiljer det funkar så. Även i kärnfamiljen är det ofta så att i veckorna är man så "busy" hela tiden att helgerna blir till ett superintesivt umgänge med 100% fokus på barnen, mys och godis för att kompensera för den "tråkiga" vardagen. Men utan vardagen vore ju inte helgerna lika härliga..!
Tror dessvärre att onödigt många parrelationer dör då man åsidosätter sina egna/de vuxnas behov hela tiden för att vara barnen till lags. Barnen är en del av familjen, och i familjen bör alla medlemmars behov var lika viktiga. Det är vi vuxna som måste visa barnen hur saker och ting fungerar och lära dem att respektera och visa hänsyn till andra människor. Att ha dåligt samvete måste de vuxna jobba med på egen hand och försöka förstå att det bara är en onödig energitjuv som gör mer skada än nytta.
Tror att vi bonusföräldrar har ett annat perspektiv just därför att vi inte är lika känslomässigt "drabbade", vilket absolut inte betyder att vi inte har känslor för våra respektives kära ögonstenar. Vi blir helt klart mer objektiva vilket faktiskt kan vara väldigt positivt och nyttigt i många fall. För alla parter!!!