• Schwomppi

    korta och långa vägen IVF

    Hej ni där ute!

    Vet någon av er på basen av vad och vad det betyder att man går tillväga korta eller långa vägen då man gör IVF? meningen är att bahandlingen som kommer att bli vår första IVF skall köra igång i maj och ta slut vid midsommar. tar det faktist så länge? Jag väntar min nästa mens i helgen och skall på IVF planerin 4.5, dvs säkert en vecka efter mens. Börjar inte behandlingen redan första dagen en ny period börjar eller? Är nervig att IVF skötaren missförstått något. Har ett inseminationsförsök bakom, och ingen tidigare erfarenhet av provrörsbefruktning. Skulle vara väldigt tacksam om någon kunde förklara lite för mig som har genomgått eller vet hur det går till och skall genomgå IVF..

  • Svar på tråden korta och långa vägen IVF
  • Pimpinellan

    Långa metoden kan ta allt från flera månader till fyra veckor så maj till midsommar låter helt normalt. De flesta brukar börja med långa metoden så det är vanligt. Man börjar oftast spraya dag 21,men en del börjar dag 1 också. Du får säkert börja dag 21 då om du haft mens för en vecka sen när du är på mötet. Fler frågor?

  • Schwomppi

    Tack för svaret! Hade bara tänkt att behandlingen skulle köra igång från dag 1, så som då man gör insemination. återkommer säkert med nya frågor snart.

Svar på tråden korta och långa vägen IVF