Anonym (Positiv) skrev 2009-04-25 20:41:46 följande:
Men ni visste ju om vattenskadan redan? Då är det ju inget "dolt fel"...
Nej, alltså det hade varit en vattenskada för ca 1,5 år sedan. De förra ägarna åtgärdade detta och badrummet skulle alltså vara ok.
Men nu när maken knackade i golvet så lät det ihåligt på ett ställe vid brunnen, alltså misstänker vi att de inte har gjort jobbet ordentligt och att det därför har blivit en ny vattenskada.
Anonym skrev 2009-04-25 20:45:32 följande:
Är det klinkers på golvet? Ifall det är det så kan det låta ihåligt när man knackar på det, det beror på att man haft för lite kakellim under.
Ja, det är klinkers på golvet. Vad innebär det om man har haft för lite kakellim? Gör det inget eller är det något man måste åtgärda?
Anonym skrev 2009-04-25 21:00:40 följande:
Min kompis har haft en fuktskada i sin lgh och hemförsäkringen gick in.Hon betalade 1500 i självrisk.Det var inga rör som gått av och skadan var 1 år gammal. Jag vet inte om det beror var man har försäkringen. TS,har du tagit kontakt med eran hemförsäkring?
Nej, vi har inte kontaktat försäkringsbolaget ännu, tänkte börja med att kontakta en advokat på måndag.