• Anonym (Less)

    Så trött på jobbet

    Hej,

    jag måste bara skriva av mig lite om hur fruktansvärt trött jag är på mitt jobb. Alla jobb jag har haft har egentligen varit mer eller mindre tråkiga. Jag är högutbildad och har ett kvalificerat jobb med en hög inkomst... men vad hjälper det när dagarna sniglar sig fram.

    Den bilden av mig själv som jag hade när jag var yngre var att jag skulle ha ett utvecklande jobb, händelserikt och varierande, med roliga och smarta kollegor.
    Med facit i hand så sitter jag ni bakom en skärm, i ett bås, och stirrar på en dataskärm dagarna i ända på en stor anonym mjukvarujätte.

    Jag känner hur själen dör lite grand dag för dag. Jag tror att det skulle passa mig att jobba i nöjesindustrin - förlagsindustrin, på skivbolag - något som inte är så knastertorrt. Men sådana jobb går inte att få utan branscherfarenhet, Jag orkar heller inte omutbilda mig då jag redan har pluggat i fem år för att nå till min nuvarande position. Och jag gillar ju lönen, det är underbart att kunna resa och inte oroa sig för sin ekonomi etc.

    Men ändå... vad ska man göra när yrkeslivet inte blev som man tänkt sig??? När Carrie Bradshaw plötsligt blev till en blek kvinna med tantkostym som bara utbyter fem fraser med sina urtrista kollegor om dagen vid kaffeautomaten? STÖN!!!!!!!!!!!!

    Någon som känner igen sig????? Vad göras?? Ska snart på mammaledighet (inom 6 mån om allt går väl) - så då får jag i a f en välbehövlig break, men man kan ju inte fly yrkeslivet för evigt.

  • Svar på tråden Så trött på jobbet
  • Anonym (trist)

    Kunde vart jag som skrivit det där!!
    Jag är också högutbildad med ett kvalificerat jobb och en bra lön men vad 17 spelar det för roll när arbetet inte känns meningsfullt för mig!! Så tråkigt så jag håller på att gå under.
    Och precis, vem orkar omutbilda sig?!?! Inte jag iallfall! Min själ har redan dött känns det som......

    Och ärligt är jag så trött på detta och vad är egentligen jobbet för mig??

    Jag behöver ett jobb som känns meningsfullt, att man glömmer allt annat och bara föokuserar på sina arbetsuppgifter. Självklart vill jag gärna ha trevliga kollegor och gärna en bra lön...

    Så jobbigt det här ...

  • Anonym ((oxå jobbless!))

    Kan bara instämma... Har också högskoleutbildning och ett jobb med bra lön. Har nu arbetat 4 mån efter mammaledigheten och är redan less..Less på att jobbet hänger med hem i tankarna och de sena handels-tiderna som gör att jag knappt hinner träffa min lilla tjej på kvällarna.

    Trodde innan att jag kanske skulle bli rastlös av att vara mammaledig men icket alls. Njöt i fulla drag av hemmalivet och min fina tös och kom också igång att måla tavlor igen. (vilket jag inte gjort på många år innan dess). Nu kan jag inte sluta tänka på att det ju är måla tavlor jag vill göra på dagarna. Målar nu på kvällar och funderar en hel del på hur snabbt jag skulle kunna betala av mitt studielån (inte så snabbt).

    När jag blev mamma gick det liksom upp för mig att man bara har ett liv och att jag kommer att ångra mig om jag inte provar på att införliva det jag drömmer om.

    Men att säga att man vill försörja sig som fri konstnär låter ju nästan skrattretande i dagens finanskristider. Inser att det nog bara kan bli en hobbyverksamhet eller kanske deltids-syssla. Men blir mer och mer säker på att jag ska försöka i alla fall.

  • Anonym (Less)

    Puffar.

  • Anonym (trist)

    Anonym (Less) skrev 2009-04-30 18:58:02 följande:


    Puffar.
    Hur är det? Funderat nåt mer? Lika tråkigt ff??
Svar på tråden Så trött på jobbet