Vilket resebolag väljer ni?
När ni ska resa, vilket bolag väjer ni?
Ving, Apollo, Fritidsresor??
Varför väljer ni just det resebolaget?
Vilket är billigast och betyder det sämre?
Kramar
När ni ska resa, vilket bolag väjer ni?
Ving, Apollo, Fritidsresor??
Varför väljer ni just det resebolaget?
Vilket är billigast och betyder det sämre?
Kramar
När det gäller solcharter då :
Ving, Fritidsresor, Solresor, Always, Apollo skulle jag resa med utan att blinka, stabila bolag, en del billiga resor. Tillfället avgör- även lite om hur barnklubbarna funkar. Annars är det läget och priset som avgör!!
Andra Charterbolag skulle jag vara lite oroligare för att boka resa långt i förväg (tex bentour och detour) då man inte har en aning om hur stabila de är på marknaden. Om de försvinner ut innan ens resa är genomförd typ Thomson, Expressresor.
Nu har det dock blivit fritidsresor och solresor de sista åren-de har skött sig bra. De tillfällen vi åkt har de varit mest prisvärda till de orterna vi tänkt åka till!
ving eller always
valdigt dalig erfarenhet av apollo
Nu menade jag att detur och bentur är nya på svenska marknaden och inte helt nya...
De sista gångerna vi varit på charterresa så har vi åkt med Apollo och vi vart faktiskt jättenöjda! Både pris och -servicemässigt.
Annars är nog både Vingresor och Fritidsresor stadila och bra.
Jag har varit missnöjd en gång, och då åkte jag med Fritidsresor, men andra gånger jag åkt med dem har allt varit bra. Men jag åker oftast med Apollo. Från början för att de var Greklandsspecialister, men numera för att jag alltid har varit så nöjd över deras service.
Min mamma reser aldrig med något annat än Ving.
Jag däremot kollar enbart resan och vilket bolag som har bäst pris och alternativ på just den resan vi vill åka på. Det blir alltså lite olika!
Always!!
Apollo, Fritidsresor, Ving, Always... spelar ingen som helst roll, allt är beronde på pris. Jag har åkte med alla, flera ggr om, och tycker om dom allihopa.
Skulle dock som någon sa här i tråden aldrig våga åka med ex. Bentour, Detur eller allt vad dom heter. Det skall vara väletablerat.
Vi har åkt med alla utom Apollo...
Dock flest gånger med Fritidsresor & alltid ett blue VillageHotell...
Jag blev väldigt imponerad över hur de ställde upp för sina resenärer vid
Asienkatastrofen & tyckte att de verkligen tog sitt ansvar för att få hem dem
så fort som möjligt...
Jag kommer fortsättningsvis alltid åka med fritidsresor... Jag Litar På Dem....
Lehen, kan du inte berätta lite mer om Blue village? Blir det alltså som en egen liten by där man spenderar mesta tiden?
Tack för alla svar Svårt sånt här då det var 6år sedan jag var iväg sist (och först
) och då var det min kära mamma som betalade (jag var 13år)
Vi åker alltid charter med Ving. Varför...? För att vi vet att det funkar och att det blir bra. Har inga egentliga argument - men det känns bra.
Vi har mest rest på egen hand och bokat flygstolar. Men charter har det blitt några gånger...Har prövat appolo, always, ving, fritidsresor, detur och langley travel. Är helt klart mest nöjd med langely travel! De är en klass för sig!
Tack för svaren och länken om blue village. Får se hur det ser ut nästa termin om maken fortsätter plugga då eller tar akassa. Beror ju på hur denna kurs går. Annars får vi ävl ta det en annan gång helt enkelt.
Att åka under jul blir så himlans dyrt, man vill ju inte åka på något "dåligt" ställe bara för att man inte har råd med bättre just under jullovet.
Eller så väntar vi och ser hur det ser ut närmare jul, man kanske har mer pengar över än man förväntat sig
Om ni inte är bundna till att åka när det är skollovstider så blir priset direkt bättre. Det kan skilja många tusenlappar på att flytta semestern nån/några veckor hit eller dit.
Haha, jag skrev ju i fel tråd haha.
Har en annan som handlar om att resa över jul *skrattar högt* Så det kan bli