Maria 2 skrev 2008-09-27 11:55:47 följande:
Om ni som funderar på att donera ägg, tänker er hur det är för oss som ska ta emot ägg.....det är lika för oss med funderingar kring donatorn.Jag vill ju också att donatorn ska ha vettiga inställningar och donera av goda skäl.Man ger ju inte heller bort ett barn ...utan ägg.Visst kan det väl vara fördelar att känna till mottagare-donator...men också nackdelar.Det är fullt ut lika att vi måste lita på
varandra.Vi får ju alla gå igenom samtalen hos kurator.Sen får man ju hoppas att inställningar och värderingar kvarstå
r.Vi står nu som mottagarpar nr. 2 och det finns en risk vi inga ägg får.Antagligen får de inte fram någon donator tills jag fyller 41 och då är det för sent för oss att få hjälp.Så vi kanske inte ens får ett försök ! Jag har ju 3 barn sen förut.16,18,20.Men min man har inga och det har vi önskat.Han har en skada som försämrat hans spermier och jag har hamnat i klimakteriet.Jag sökte hjälp för 3 år sen. Kände på mig att det var något fel med kroppen. Ingen tog mig på allvar.Jag kunde inte vara i klimakteriet.....Efter 2 ivf konstaterade läkarna att det var så.och vår situation vart annorlunda.Berg och dalbana kan man säga.Hopp-förtvivlan. Men hoppas fler vill sätta sig in i andras situationer och hjälpa.Är så glad att bara människor vill förstå och fundera på att donera.Kram till er !
Ja, självklart måste man kunna lita på varandra! Ett barn skulle jag självklart aldrig kunna ge bort, skulle gärna VILJA vara surrogatmamma, men jag vet att jag inte skulle klara av att ge bort bebisen som växt i mig i 9 månader.
Jag har aldrig varit i den sitsen att inte kunna få barn och kan inte ens föreställa mig all den smärta och sorg det måste innebära.
Hur gammal är du om jag får fråga? Om hur lång tid fyller du 41? Om du skulle få tag på en privat donator, skulle du hinna då? Har läst att man som donator måste "utredas" först, gå på samtal och sen göra en undersökning 6 månader innan man kan lämna ägg... Stämmer detta?
Jag hoppas verkligen att det går bra för er och att äggen räcker åt er med. Och att det faktiskt blir en liten bebbe efter alla motgångar! Håller tummarna...
Raspberry81 skrev 2008-09-27 17:51:50 följande:
Jag tror som sagts att det även kan bli mkt känslosamt och jobbigt, om du lär känna paret och vet om deras längtan efter barn. Det är mkt jobbiga känslor som kommer projiceras över på dig, om de ex misslyckas. Inte för att de medvetet vill betynga dig med detta, utan för att du kommer känna dig nedstämd av egen maskin när du vet hur mkt de kämpat för barn. Och om de lyckas är det klart väldigt underbar känsla, kanske för båda parter. Men tänk om även det blir kämpigt för dig att ta till dig det faktum att i en annan kvinna växer dina gener, när det blir med verklighet menar jag. Tänk om ni klickar och får jättebra och nära kontakt. Kommer du orka det? Skule JAG donera bort ägg (om jag hade ngr), ville jag nog inte veta mer än det basala om paret. Eftersom behovet av donatorer ökar tycker inte jag det vore mer än rätt att ni som är villiga att ge donera, bör få hjälp att prata om alla era känslor. För ni har säkerligen jättemycket känslor och funderingar kring detta.
Jag känner inte att jag vill "känna" paret på det sättet, vill bara veta lite om dem... tex hur gamla de är, om de tänkt berätta för barnet hur det kom till... lite så. kanske typ att jag får ett brev som de skrivit, så jag får en känsla för hur de är som föräldrar. Jag skulle också vilja veta om det blev en bebis, men inte mer. Inte ha någon kontakt med familjen... men självklart så är det inte ett problem att träffa barnet när det blivit så stort att de börjar fråga saker och vill veta mer om mig.
Det är en svår balansgång detta, och det är många känslor. Både för givare och mottagare. Men jag vill hjälpa...
En annan sak jag funderat på, hur mår man innan äggplock? läste att man tar massa hormoner och så. Har ju barnen att ta hand om, så jag måste ju fungera som mamma ;)