Bok om döden för 3-åring?
Finns det någon bra bok om döden som passar en 3-åring?
Han har svårt att förstå att om man är död är man borta för alltid...
Finns det någon bra bok om döden som passar en 3-åring?
Han har svårt att förstå att om man är död är man borta för alltid...
Boken tar upp känslorna kring när ett älskat husdjur dör, men djurets känslor förmedlas i människotankar när marsvinet Muffin funderar över liv och död som en gammal grå gubbe i sin gungstol. Mattes eller husses tankar förmedlas genom de brev herr Muffin får i sin brevlåda, och som han äter upp. För marsvin kan ju inte läsa. Eller kan de?
Herr Muffins död och begravning kläs i människokläder med dödsruna i tidningen och storslagen jordfästning, komplett med marsvinspsalmer.
Boken är söt, poetisk och smärtsamt sorglig. För vem har inte ägt ett husdjur som dött och begravts i en skokartong i trädgården?
Anna-Clara Tidholms illustrationer är vackra och man får lust att klappa den lilla gråtufsiga Muffin med de slokande morrhåren när han sitter ensam vid sitt lilla köksbord med ett tänt ljus som enda sällskap.
Boken vann Augustpriset för bästa barnbok 2002.
Riktar sig till barn i åldrarna 3-6 år
ALLA DÖDA SMÅ DJUR av Ulf Nilsson/Eva Eriksson
Det märks att det är Ulf Nilsson som är i farten igen. Den här gången är det en mer rakt på sak-berättelse med en humoristisk underton och ljusare bilder, tecknade av Eva Eriksson.
Boken handlar om sommaren när tre kompisar; Ester, hennes lillebror Putte och den namnlöse berättaren, beslutar sig för att starta en begravningsfirma, Begravningar AB. En firma som gör världens bästa begravningar för alla döda små djur som ligger och dräller överallt.
Det blir ett bi, en näbbmus, grannens hamster, en nackad tupp, en överkörd och platt igelkott, tre sillar och nio möss som fastnat i farmors fällor. Och så Lille Far, koltrasten som dör framför deras ögon.
Ester gräver, Putte gråter och pojken som berättar skriver finurliga och sorgliga dikter, som:
"Döden kommer plötsligt klockan två. Varför? Varför? Varför då?"
"I himlen kan du springa runt på din mjuka tass och inte bara hasa runt - stor och platt och vass"
Lillebror Putte har inte riktigt greppat det här med döden och blir väldigt ledsen när han förstår att också han en dag ska dö.
Boken lyckas med konststycket att vara oerhört underhållande och oändligt sorglig, barnsligt finurlig och uråldrigt vis på en och samma gång.
Ett måste i små och storas bokhyllor.
Riktar sig till barn i åldrarna 3-6 år
Adjö Herr Muffin är helt oslagbar! Läste den för min dotter. Grät själv en hel del. Det är också en viktig process att se att vi vuxna kan gråta och vara ledsna. Lycka till! Kramar
Tack för tipsen!
Vi har Adjö herr Muffin och den är väl sådär.
Här hos oss har den bara väckt fler frågor hos vår snart femåring.
Fler tips?!
Adjö herr Muffin har jag nu kollat i och den verkar vara för lite större barn. Det som är svårast att förklara för honom är att den som dött inte kommer tillbaka. Vart man tar vägen är han nog för liten för att reflektera över kanske?
Mitt svarta liv är populär här hemma (pluttan är 4 år). Pluttan gillar också Dödenboken, men hon gillade inte den när hon var 3.
Var kan man köpa adjö herr muffin? Den verkar vara slut överallt på nätet. Ingen som vill sälja sin bok?
Jag vill tipsa om Stina Wirséns "Vem är död"
När sambons barns farfar gick bort läste vi "Min farfar och lammen". Fin bok om hur det är att förlora någon så nära som mor- eller farförälder.
Förresten, yngsta var då 2 år och äldsta 8 år och alla "uppskattade" boken.
Jag känner en ängel av Cecilia Svensson är också en jättefin bok som ska passa yngre barn. När farfar blev ett spöke ska vara fin också. Billig på bokrea just nu. www.bokia.se/nar-farfar-blev-ett-spoke-4306865