• skrollan2

    Matstol?När dags??

    När satte ni ert barn i matstol?Min tjej är 5månader och vill gärna sitta men jag är rdd att hon ska skada ryggen.Hon är född i v33.
    tacksam flr svar

  • Svar på tråden Matstol?När dags??
  • hallon2

    Min dotter satt en liten stund, med kudde bakom ryggen vid 4 månaders ålder, så din dotter är nog snart redo för en kvart i stolen :)

  • Bambolina

    Det ska nog inte va några bekymmer och sitta medans du matar henne. Sätt en kudde bakom henne så hon sitter stdigt.

  • pritt

    Så länge man börjar med små stunder är det ingen fara. Som de andra skrivit, stöd upp med kudde, eller filt

  • Gemelas

    Jag brukade mata mina tvillingar i babysitter i början när de fick smakisar. Tror de iaf var 8-9 mån innan de kunde sitta någon längre stund i matstolen. De föddes i v 29.
    Det märktes direkt på dem när de blev besvärade av att sitta upp för länge. Du får nog prova dig fram.

Svar på tråden Matstol?När dags??