• Sanela

    fortfarande väldigt trött

    Vår lilla prematur kille är nu 11 veckor (3 veckor korr.). Han är fortfarande väldigt trött, sover sig igenom dagen. Han full ammar så det kanske bidrar till att han är så trött.

    Är det någon som känner igen sig?

    Sanela

  • Svar på tråden fortfarande väldigt trött
  • victory tilly

    Hej
    Även fullgångna barn sover största delen av dygnet när dom är så små, så det är helt normalt. Min första, som inte va prematur, och min andra som är det sov jättemycket den första tiden.
    Sedan är ju prematurer oftast mycket känsligare för överstimulering. Tex om man haft besök hemma eller åkt en lång bit i bilen, så kan dom behöva sova en hel dag efter det. Så va iaf vår tös (född 28+4).
    Lycka till och njut så länge han sover. Snart är det full fart :)

  • Grüth

    vår son är född i v 24+3 sov också väldigt mycket ibörjan kunde nästan sova sig egenom en hel dag men de blev bättre ju äldre han blir. nu sover han mellan 23:00 till ca 11:30 hela nätter utan ett endaste knyst är vaken i princip hela dagen någon liten sovstund då och då på ca 15 min

Svar på tråden fortfarande väldigt trött