Bada bastu?
Är det dumt att bada bastu samtidigt som man behandlar sig för svamp? Är gravid i vecka 16...
Är det dumt att bada bastu samtidigt som man behandlar sig för svamp? Är gravid i vecka 16...
Njaaa, lite kanske... bakterier och bacilusker trivs som fiskar i vattnet i värmen.
Hade jag varit du hade jag avstått, just för att svampen kan frodas å bli värre.
För bebisen är det ingen fara med att basta.. det enda är att DU inte kommer klara samma värme som innan och inte orka sitta därinne lika länge.
man ska varken bada bastu eller bada i badkaret i början av gravititeten.
du kan ju svettas när de blir för varmt, men fostret kan ju inte svettas. och fostervattnet har temperatur 37 och när du badar i varmt eller bastar så höjs temperaturen i magen o det är ju inte bra för fostret.
jag började bada i badkaret runt vecka 30 en liten stund bara för att få kroppen o slappna av och kunde sitta längst ner i bastun typ 5 min..
ang svamp behandling har jag ingen aning om
Oki nä jag tror jag avstår båda faktiskt! Tack för svaren!
Bada badkar kan man väl ändå göra? Dushade du inte heller då Gizzie?
Håller med bada badkar kan man ju göra.. ! En del bm rekomenderar ju det om man har ont i ryggen ex..! Och det kan man ju få ganska tidigt..! Tror inte bastu heller är farligt så länge man dricker något kallt.. Min bm sa att det inte är farligt.. Finns ju de som åker utomlands och där kan det ju vara jätte varmt..
joo så klart dushade jag. jag har två missfall bakom mig så tredje gången när jag var gravid blev av avrådad av att göra det o första tiden av gravititeten. man kan säkert bada i en stund i varmt vatten.. men mina bad tar ca 30min..
det är i alla fall vad jag har hört. att temperaturen höjs i magen och fostret kan inte göra av sig med extra värmen. sen är de upp till var och en hur man vill göra.
Gizzie: Skriv det då istället för att avråda gravida i allmänhet från att basta och bada. Man ska inte skrämma upp folk här i onödan! Har också haft 2 mf och inte blivit avrådd från varken bad eller bastu så jag tar det med en nypa salt. Både badets värme och bastuns värme kan man ju reglera själv så vill man så är det fritt fram (i allmänhet!)
Här kommer svar från en äkta finländare som badar bastu varje dag!
Är inne på min tredje graviditet och har aldrig avstått från bastubad p.g.a. mitt tillstånd. Babyn tar ingen skada av bastubad varken i början el. slutet av graviditeten och var och en känner sin kropp och hur mycket värme man klarar av. Man skall ju bara basta så länge det känns skönt och avkopplande. Det viktiga är att man dricker mycket vätska efteråt för att återställa vätskebalansen när man svettats.
Har nog bastat de gånger jag haft svampinfektion och den har inte förvärrats av det. Känns det osäkert kan man avstå, det är ju inte fråga om ngn lång behandling.
Bastun var ju platsen där kvinnorna förr i tiden födde sina barn och kan inte betraktas som farlig för en gravid kvinna! Så basta på ni bara
Jag bastar också nästan varje dag, sååå skönt =) orkar inte lika länge som gravid och har ngt svalare temperatur men farligt, nej lyssna bara på kroppen!
Ett skönt tips när man badar bastu (speciellt när magen blir lite större) är att lägga en blöt, kall handduk över magen. Jätteskönt!
Tänk så olika vi kan vara!
Bada bastu är helt OK! Bassäng och speciellt bubbelpool däremot är inte lämpliga pga bakterier, och bubbelpool är absolut big-no!! På vissa Spa-anläggningar har de redan varningsskyltar (kan sätta igång förlossningen). Men bastu är himla skönt och avkopplande, badar du i allmän bastu, kom ihåg att ha egen sittskydd med...och kom ihåg att dricka vätska innan/efter. Jag badade ofta i slutet av grav. då jag hade sammandragningar och det släppte i bastuvärmen, skönt!
Babe
Gizzie: Kroppens innertemperatur regleras av kroppen, jag menar du blir inte heller -20 grader om du står i kylan... Nej, lagomskön bastuvärme är OK, man sitter ju inte i timmar i skyhöga temperaturer, då säger nog kroppen ifrån innan.
Jag badade nog bastu hela graviditeten flera ggr/vecka..jag har två missfall bakom mig o tror absolut inte att de har ngt med bastubadning att göra!Innan dom hade jag min första graviditet och även då bada ja bastu hela grav...
Min fru är gravid och hon har precis läst det här, som hon skickade till mig!
Tänkte att det kunde hjälpa!