• JoE

    Bantningspiller?!

    Finns det någon som faktiskt provat några med bra och snabbt resultat?
    Jag behöver inte kommentarer om att man ska gå ned i vikt på annat sätt eftersom jag redan vet det. Men jag är nyfiken, funkar några piller?

  • Svar på tråden Bantningspiller?!
  • THR1972

    Ja de som räknas som medecin mot fetma/övervikt typ xenical och reductil...de funkar...men inte enbart....

  • fru malin

    vad ska man ha för BMI för att en läkare ska hjälpa en då

  • Videkorgen

    Jag är inte 100%, men för reductil tror jag att man måste ha ett BMI på minst 34. Om någon vet bättre så får ni gärna rätta mig


    Det kan säkert skilja lite på olika överviktsmottagningar.
    Jag har själv inte ätit reductil, men jag har läst lite trådar om det här på FL.

  • Lilleskutt84

    Jag skulle råda dig til att testa cur, om man äter sunt & motionera jaaa eller rör på sig varje dag så kommer dem att funka! Finns på hälsa eller jaaa någon hälsobutik!

  • Videkorgen
    Lilleskutt84 skrev 2007-08-05 16:23:36 följande:
    Jag skulle råda dig til att testa cur, om man äter sunt & motionera jaaa eller rör på sig varje dag så kommer dem att funka! Finns på hälsa eller jaaa någon hälsobutik!
    Nu när du skrev om Cuur så kom jag på att jag såg det på Åhlens häromdagen
Svar på tråden Bantningspiller?!