Stort barnrum i vinkel - eller två små? Knepig planlösning vid inredning av vind; tankar och funderingar...
Vi ska inreda vår vind till ovanvåning. Tanken är att ha sovrum samt ett hobbyallrum däruppe. Allrum där trappan kommer upp (genomgångsrum), föräldrasovrum på ett håll, och åt andra hållet en liten minihall, samt sedan två små sovrum. (Ett för vår son och ett för ett eventuellt kommande barn i framtiden.)
Delen som är avsedd för barnrummen är i vinkel. (Vi har ett lite speciellt hus.)
Men det blir lite knepigt. För att det rum som ska vara till ett ev framtida barn inte ska bli ett genomgångsrum, så får vi liksom göra en liten pytteminiminihall - och den stjäl ju också utrymme. Så det rummet blir i så fall väldigt litet. (Snedtak är det också.)
Dessutom, så behöver vi egentligen göra en inspektionslucka i taket. Och den skulle behöva sitta just där väggarna mellan rummen ska sitta - och det funkar ju inte.
(Hmm... lite svårt att förklara det här begripligt )
Så nu börjar vi fundera på om det faktiskt ska få vara ett enda stort barnrum. Men det har ju nackdelar. Jag vet ju själv vilket behov man kan ha av att stänga dörren om sig i olika åldrar. Inte minst i tonåren - men även långt innan det. Och hur funkar det för vår son om det kommer en bebis om några år, med att få sova och så?
Samtidigt inser jag att det kan bli ett alldeles underbart rum. Och visst, man kan ändå dela av lite med bokhyllor eller så, och ha t.ex. en färg i den ena delen och en annan i den andra delen.
Tankar? Reflektioner? Åsikter?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-03-01 20:22:52:
Jag har nu lagt in en skiss i mitt galleri. Skissen visar hur det skulle se ut om man gör två barnrum. Alternativet ett stort barnrum innebär alltså att dessa båda utrymmen, inkl minihallen mellan dem, blir ett enda stort rum.
Skissen är INTE korrekt i proportionerna. Jag får inte riktigt till det Skissen är bara till för att ni ska ha en chans att fatta hur jag menar.
Det är dessutom snedtak på alltihopa