Varför blir jag inte gravid?
Jag är 34 år och min sambo är 36. Jag tog ut min hormonspiral i juni för vi vill ha barn. Vi har prickat in äl typ varje månad sen dess (enligt nc) men inte blivit gravid än. Blir så ledsen och arg när mensen kommer. Hur orkar man fortsätta och va positiv? Jag vet att detta inte är så lång tid men ändå. Kan bara tänka på detta hela tiden. Hur hanterar ni i samma situation detta?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2018-10-08 23:00
Tack till alla er som svarat mig. Jag vet ju eg att det inte händer över en natt men det känns bättre att få höra det av andra. Visste inte det om att det bara är typ 25% chans för befruktning om man prickar äl.
Jag är en person som gärna pratar om mina känslor kring allt i livet medan min sambo är tvärtom och pratar om sina känslor kanske två ggr per år. Så det känns skönt att kunna vädra lite här. Ska berätta för mina närmsta vänner på lördag om att vi försöker så det ska bli skönt att kunna prata med dem.
Ska testa äl-test också. Kändes lite oekonomiskt att hålla på med det, men det får det va värt :)
Tack igen!