Hej! Är i delvis liknade sits som du. Fyller 40 i vinter, har gjort 3 IVF-försök på Linnekliniken och gör snart ett 4e i Falun. Vände mig också dit för second opinion samt att de testar lite nya metoder. Fick prasteron utskrivet direkt (läst här på forumet om de som köper från t ex USA och kör själva men det törs inte jag). Så jag har ätit det i drygt 6 veckor.
Har lyckligtvis ett barn redan och vi har av oförklarliga skäl svårt att få till ett syskon även om min äggreserv har minskat och min man vid tidigare test haft för få spermier. Dock är proven helt ok nu.
Har inte koll på termer och detaljer såsom mitt amh-värde osv (står väl i journalen gissar jag) och vad kemisk graviditet betyder... dock läser jag väldigt mycket om Traditional Chinese Medicine och tror faktiskt det är nåt som är värt att testa. Jag har tänkt göra det iaf. Har helt uteslutet gluten ur kosten, dragit ner på kaffe, alkohol socker, rött kött, äter en del vitaminer och mineraler. Bortsett från semestern då, då kosthållningen spårade ur. Har som ambition att under hösten helt utesluta rött kött, alkohol och helst kaffe (får se hur det går med det) samt träffa en TCM-"doktor" för behandling.
Fö fick jag en jättepositiv bild av Falun! Från första kontakt på telefon till besöket där. Kände att de förklarande och diskuterade mer och var överlag mer positiva. På Linne var det väldigt pessimistiskt och prat om statistiken.