UCharlotte skrev 2014-05-16 15:40:09 följande:
Jämställt på vilket sätt?
Mellan länder / kön / inkomster ?
Jag tror inte världen klarar av att alla U-länder blir I-länder.
Jag vill att alla i Sverige ska ha samma möjlighet till en bra framtid (utbildning) men sen är det upp till var och en vad man gör med det.
Jag tycker inte att man ska ta från de rika och ge till de fattiga bara för att det är orättvist efter några år. Det är inte den hårt arbetandes ansvar att försörja den som hellre legat på sofflocket. Här inkluderas inte sjuka som bör ha en vettig sjukförsäkring.
Lön för utfört arbete - inte beroende av kön, ålder, bakgrund eller spegelbild
Jag förstår de som vill att man ska dela föräldraförsäkringen 50/50 men jag tycker att det ska vara varje familjs val. Hos oss var vi hemma med vår dotter i 18 månader - båda två. Det hade varit det allra bästa för alla om de hade kunnat göra så.
Jag tycker över lag att detta är ett bra land och istället för att gnälla om små orättvisor vore det bättre om vi kastade omkull de länder som har helt fucked up-tänk om kvinnors och mäns olika värde.
Mer kvinnor som tar plats = bättre värld.
Jag blajade om allt för din fråga var lite luddig :)
Och nej jag har inte rätt i allt, men det är så jag känner..och det är rätt för mig.
Tack så mycket! Ja, det är precis det här jag letar efter. Egna åsikter om olika saker och ting som gör att jag själv kanske inspireras och får fler idéer om hur det skulle kunna vara.