Inlägg från: Anonym (egen) |Visa alla inlägg
  • Anonym (egen)

    Åka själv utan partner etc

    Anonym (Gs) skrev 2024-10-03 08:19:09 följande:
    Åka själv utan partner etc

    Kan ni åka iväg på tex kryssning med någon vän utan er partner eller gör ni allt ihop? 


    Jag ska åka på kryssning i början av nästa år med en vän. Vi 2 har genom åren åkt på diverse kryssningar, festivaler mm genom åren utan partners. Bara haft kul ihop så att säga. 


    Har vänner som är ett par som aldrig åker själva på något utan de måste alltid åka tillsammans. Kan inte ens gå ut på krogen var för sig och då blir det många gånger att de inte har råd att följa med ut. 


    Tjejen i paret pratar ofta om saker som vore roligt att göra men eftersom de är 2 så har de kanske inte råd med detta. Har liksom ingen tanke på att kanske åka iväg bara tjejer utan räknar alltid med honom. 


    Gå på stan och fika går bra efter jobbet eller hitta på nåt om han skulle jobba extra när hon är ledig men inte annars. 


    Absolut! Både jag och min man gör egna saker med våra egna vänner, syskon, arbetskamrater. Både en kväll eller fika, eller en resa. Min man åker varje år på skidresa med sina bröder. Jag gör oftast lite mindre saker, men lite oftare. 

    Såklart vill man göra saker som par och familj, men lika viktigt att ha egna aktiviteter och egna vänner. Man är ju en egen person även om man är del i ett par eller en familj.
Svar på tråden Åka själv utan partner etc