Inlägg från: Anonym (Jag) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Jag)

    Berätta för 8-åring om graviditet?

    Är gravid i vecka 8 och har inte berättat för min dotter som är 8 än. Tänker att det är mycket som kan hända osv, har fått missfall tidigare..

    Problemet nu är att jag tror jag har fått UVI och måste nog söka vård imorgon , ska ringa vårdcentralen så fort jag vaknar.. och har ingen som kan passa henne så isåfall måste jag ta med henne och det blir svårt om inte får veta att jag är gravid. Förra graviditeten berättade jag lite senare men då var hon bara 5 och då förstod hon ju liksom inte lika mycket.

    Tänker att det blir kanske fler läkarbesök eller besök hos BM och dottern har inte fritids nu på sommaren eftersom jag pluggar (och har ?sommarlov? nu).

    Vad gör man? Ska man berätta för henne? Vill inte att hon ska berätta för min mamma till exempel, vill vänta med det eftersom vi inte har så bra relation just nu men dottern är hos henne ibland. 

    Hur hade ni gjort? Tacksam för svar! 

  • Svar på tråden Berätta för 8-åring om graviditet?
  • Anonym (Jag)
    Anonym (Lämna i väntrummet) skrev 2024-07-08 23:15:23 följande:

    Ta med barnet till doktorn men lämna henne i väntrummet? Hon är tillräckligt stor för att kunna sitta där själv en liten stund. 


    Jo det är sant så kan jag ju faktiskt göra också. 
  • Anonym (Jag)

    Tack för era svar! Ja det låter som en bra idé att göra så. Så kan jag vänta lite med att berätta för henne. 

  • Anonym (Jag)
    Anonym (Hmmm ...., ,) skrev 2024-07-09 04:17:54 följande:

    Du behöver egentligen inte ens gå till vc om du har uvi. Skaffa recept på nätet bara. Apotek kan du väl ta med henne till.


    Tack för svar men vet ju inte 100% säkert att jag har det, har symtom som liknar det men bättre att kolla så jag inte äter medicin i onödan 
Svar på tråden Berätta för 8-åring om graviditet?