• PH76

    Är det vanligt att man väljer partner som är "good enough"?

    Den där där himlastormande kärleken går över efter ett tag och då är det ändå mer tur än skicklighet att man valt rätt. Jag hade turen att göra det. Ett förhållande är mer ett maraton än en sprint.

  • PH76
    Anonym (Mx) skrev 2024-04-01 10:26:05 följande:
    Ja, om man nu valt den bästa på denna jord. Varför klagas det så mycket på partners till riktigt nära bekanta isåfall.
    Efter ett antal år så finns det såklart saker man stör sig på, konstigt vore det annars. 
  • PH76
    Anonym (X) skrev 2024-04-02 15:08:31 följande:
    Här i Stockholm skulle jag nog säga att det är rätt vanligt ja. Tycker man träffar regnbågsfamiljer eller ensamstående lite då och då, genom jobbet, bekanta, barnens kompisar, idrottsföreningar osv.

    Men du bor kanske i en småstad?
    Jag är född, och bor i Stockholm och har på mina 48år träffat två familjer som passar in i den mallen. I dagsläge känner jag ingen, inte alls så att jag har något emot det utan tycker att alla har rätt till kärlek, men det är få regnbågar i min omgivning.
Svar på tråden Är det vanligt att man väljer partner som är "good enough"?