Rekommenderat brev
Varför tror du att det skulle vara kronofogden? Har du något du inte betalat som du ska?
Om du kunde ta på kredit säger inte så mycket eftersom det kan ta ett tag att få en prick och det är INTE kronofogden som sätter prickarna. Så om du vet med dig att du inte skött någon betalning så skulle det kunna vara en delgivning men inte jättetroligt, de brukar komma hem till en och be en skriva på.
Hyresvärdar gör nog lite olika. Hur högljutt bråkar ni egentligen? Men inte jättetroligt att de kontaktar på det viset, om det inte är för att de vill vara säkra på att du mottagit brevet.
Socialen brukar nog inte kontakta på det sättet. Jag blev orosanmäld (inte oro för mitt föräldraskap) och jag fick först ett samtal hem och sedan utredningen på posten via vanligt brev.
Jag förstår att du känner oro, det är normalt, men försök att inte tänka på det utan hämta ut det så snart du kan så vet du.