Blödning vecka 7, snälla hjälp
Hej
Efter 2 missfall/kemiska graviditeter som båda kom igång på BIM plussade jag äntligen igen i slutet av april. Är/skulle vara i 6+5 idag.
Var på ett tidigt ultraljud förra veckan och fick för första gången se ett litet litet hjärta picka och för första gången vågade jag tro på att det här kanske är vår lilla regnbågsbebis. Vi har inga levande barn.
Igår satte jag mig på toaletten och då började jag blöda, det forsade ut klarrött blod ner i toaletten. Inga klumpar, inga koagler. Blödningen fortsatte som en mensmängd i 2-3 timmar, sedan avstannade den helt. Nu idag har jag fått bruna stänk på bindan bara, ingen ny blödning och inte heller några klumpar förutom en liiiiten klump direkt när jag klev upp men det var 100% bara koagulerat blod. Har inte heller haft ont, mina andra mf har jag legat dubbelvikt av smärta men inte en tillstymmelse till smärta denna gång.
Har fortfarande symtom, inte haft så mycket symtom denna graviditet men de få jag har är kvar. Såklart finns ingen gynakut i närheten och jag antar att jag får böna och be för ett ultraljud imorgon när gynmottagningen öppnar. Har någon varit med om liknande?? Hur gick det för er?? Jag är så orolig och förstörd då vi kämpat för att bli gravida, jag har PCOS och ägglossningen kommer inte ofta..