Vågar ni vaccinera er mot covid?
Min poäng är att man har adresserat att kanske en tredje spruta krävs för fylla på med antikroppar, och vi vet inte ens om det är nödvändigt eller inte idag.
Har du verkligen missat det?
Min poäng är att man har adresserat att kanske en tredje spruta krävs för fylla på med antikroppar, och vi vet inte ens om det är nödvändigt eller inte idag.
Har du verkligen missat det?
Det är säkert de svavelföreningar som är med äggulan som orsakade den.
Men kan givetvis vara av andra anledningar, har inte dykt så djupt i detta.
Ett öppet forum är FL, och du frågade om varaktigt och som var en beskrivning på ett mindre antal med COViD-19 som gett smak och lukt förändringar.
Vet du inte om att en del får långa smak och luktförändringar?
I så fall vet du nu!
Man ska ändå adressera frågan om det behöver fyllas på med mer antikroppar och med en tredje spruta.
Vad är det som gör dig så rädd för denna fråga'?
Och du var utbildad sa du, känns avlägset med denna pseudodiskussion av dig nu, och inte första gången heller komiskt nog.
Ägg har svavelföreningar, och kan vara en anledning av många och som orsakar svår smak med COVID-19 och lukt och smakförändringar.
Kan inte svara för andra, men normalt när jag har infektioner av patogener av denna som ger lukt och smakförändringar, så brukar det vara helt stendött och inte förstärka smaken i äggen.
Ser inget som gör att jag inte kan svara om de smak/luktförändringar, för det är viktigt att lyfta med vaccination och sen slippa genom att ta vaccinet.
Och där en del verkar fått varaktiga smak och luktförändringar och frågan på hur många de är, svaret där är jag vet inte, men jag hört det återgivet flera gånger, jag träffat på flera som fått lukt och smakförändringar, varav en svåra förändringar och att det inte har återhämtat sig på 6månader direkt, MEN jag ska ställa frågan till h*n igen och se om det i kanske blivit bättre.
Så du får reda på din fråga om varaktigheten, dock verkar det bli så för ett fåtal att det inte komemr tillbaka så bra.
Detta är ett öppet forum och du frågade en sak till en annan användare som JAG skrev.
Försöker du berätta för mig att du är en moderator och ska begränsa mig i egenskapen av en sådan?
Om det är så, så får jag ställa frågan till moderatorer om du kan göra detta som egenskap som användare.
Och är svaret ja, då får jag ta åtgärder, tills dess ett öppet forum och du skriver hundratals inlägg jag aldrig ens vet du skrivit.
Så ser jag det som också, vet inte ens vad problemet är.
Då uppenbarligen är det en del som får väldigt långvariga problem med lukt och smak.
Om det blir permanent, hur ska man svara på det nu
När ska du komma till din poäng?
För asllt vi avhandlar är att vi har en del individer vars smak och luktproblem inte ger med sig, och detta äve4n ett år efter smittillfället.
Synd du aldrig berättar vad du vill, eller vad är det du vill.
Du vet om att facit kommer på om det blir varaktigt eller inte?
Men efter ett år av problem, så kan man ställa sig frågan om det kommer ge med sig.
Konstigt faktiskt och hur två enkla ord tillsammans gör att en person inte förstår ens efter att den som skrev orden förklarade och att du också förklarade.
Och inget duger, det är lite udda måste jag tillstå och säga.
Men kan inte fråga han på jobbet, fått en annan patogen istället :p
Och ett litet äckligt djur i naturen som heter fästing, ja, det trodde man i alla fall och en antibiotika kur nu.
Antibiotika är inget hinder för pfizers vaccin?
Inte för det ger sig på virus, men kanske andra funktioner?
Jo, en sak är hur ska man veta om det är permanent innan det visar sig vara så, och efter ett år så har en del fortfarande problem med lukt och smak.
Jag är perplexad.
Finns det bättre ord för nästan varaktigt?
För vi vet ju inte om det kommer försvinna eller kommer vara permanent.
Man har adresserat att man kanske ska ställa frågan, facit kommer.
Dina svar ignorerar att du hade allt som krävdes för gå vidare och se vad Ali sagt om det.
Så länge du gör, kommer du aldrig ens prata om det jag diskuterar.
Och det bästa sav allt facit kommer, och jag har inte låst mig fast vid ett svar som du, så kan bli intressant sen i höst och då komemr vi få se en semantiklek.
Ja, det kan bero på svavelföreningarna i ägget, det betyder i sig att det omöjligt vara nått annat, men det förstås du också, så lite udda och konstigt nu.
Nått som jag tänkte kunde vara så, jag får helt enkelt ringa till dom och fråga.
Komiskt nog sade jag till läkaren på VC att jag komemr ta spruta nästa vecka, och är det nåt med mig eller som komemr upp som gör att jag inte kan ta spruta, så säg till.
Inget sades, men ska ringa dom nu och boka om om det är ett måste.
Usch, det kan inte varit en trevlig överraskning för honom
För i det läget kan det inte varit nära ätbart i smaken.
Svar är att jag ska ta vaccinationen ändå, fast än jag står på antibiotika och en misstänkt borreliainfektion.
Och detta var en vaccinationssamordnare och läkare som berättade.
Kommer ändå upprepa mig vid vaccinationstillfället, för var helt säker på saken.
Nej, jag gör som läkaren tycker, och jag dubbelfrågar.
Men det borde varit uppenbart efter mitt inlägg.
Men exakt vad är det jag ska göra som jag vill?(Du glömde av att berätta det )
Undrar då det var inte jag som sade det gick ändå, eller såg du inte det?