• ABC73

    Är det okej för förskolepersonalen att be föräldern att hämta barnet tidigare för att de upplever hen att vara "jobbig"?

    Det som inte är OK är att kräva att en förälder hämtar tidigare för barnet är "jobbigt".

    Det framgår inte hur gammalt barnet är, men är det ett yngre barn är det inte ett särkskillt konstigt beteende, speciellt om barnet är lite sent med språket.

    Krasst sett är det förskolans skyldighet att se till att de har extra resurser om det faktiskt finns behov av det, oavsett om det finns en diagnos eller inte.

    De kanske också skulle ha behov av hjälp från en specialpedagog för att förebygga och hantera problemsituationer bättre. 

  • ABC73

    Ringa föräldrar och ha möte med med föräldrarna för att gemensamt hitta strategier och arbeta med barnet kan förskolelärare.

    Dock är det förskolans ansvar att se till att de har resurser och kunskap för att ta hand om barnet under den tid barnet är på förskolan. 

    Det är en sak att föreslå kortare dagar för barnet skull, när man trots anpassningar hamnar i en situation där barnet inte mår bra. En helt annan sak att säga att föräldern ska hämta tidigare för att barnet är jobbigt. 

    Bara att personalen säger att barnet är jobbigt är skäl nog att gå till rektorn.

Svar på tråden Är det okej för förskolepersonalen att be föräldern att hämta barnet tidigare för att de upplever hen att vara "jobbig"?