Inlägg från: KillBill |Visa alla inlägg
  • KillBill
    doktorl0ve skrev 2018-08-06 10:02:07 följande:

    Har inte sossarnas mätningar alltid underrepresenterat SD?


    Det ör tvärt om så att SD brukar hamna högt i Inizio, det gör resultatet mycket intressant.
    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
  • KillBill
    Crisp skrev 2018-08-07 12:30:09 följande:
    Aftonbladets Inizio har så gott som alltid legat under snittet för mätningarna av SD.

    Inizio har haft SD ända nere på 15-16% så sent som mellan november 2017 och april 2018.

    Det är Sentio och Yougov som har SD de höga talen på SD.

    status.st/

    Tittar man på resultaten i alla opinionsundersökningar för åren 2016, 2017 och 2018 så har SD haft relativt höga placeringar hos just Initzio (i genomsnitt 3:e högsta placeringen efter Sentio och Yougov).Inizio ligger över snittet när det gäller mätningar av SD.


    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
  • KillBill

    I senaste SIFO är tydligaste trenden att SD tappar och Liberalerna ökar. Det är mycket glädjande om SDs vikande trend fortsätter fram till valet.


    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
  • KillBill
    Arvid P skrev 2018-08-11 16:10:08 följande:

    Institut klarar inte att mäta opinionen så här nära valet. Som Alliansväljare vill jag ju inte att både KD och L trillar ur riksdagen, men mycket tyder på att det är vad som kommer hända.

    Debatten står mellan S, SD och i viss mån M. C och L riskerar bli bortglömda. Mycket tyder dessutom på att C's framgångssaga är över. Det var längesen de hade över 10% i någon undersökning. 6% är mer troligt att de kommer få.


    Du hänger inte med. Centerpartiet fick 10,3% i den Sifoundersökning som publicerades i går.

    Varför skulle inte opinionsinstituten kunna klara att mäta oppunionen nära ett val? När SCB gjorde en kontrollmätning några veckor innan valet 2014 prickade man resultatet nästan helt rätt.
    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
  • KillBill
    Arvid P skrev 2018-08-11 16:40:33 följande:

    De har en historia av att misslyckas kopiöst nära val. Speciellt SIFO är riktigt dåliga. Läs gärna Marcus Oscarssons analyser om du tvivlar.

    Gäller inte bara Sverige. Instituten i England och USA var vansinnigt snett ute när det gällde både Brexit och Trump.


    Många opinionsinstitut missade SDs snabba uppgång i förra valet men det innebär inte med självklarhet att felet kommer att upprepas. Alla oppunionsinstitut har förfinat metoderna för att bättre fånga upp SDs väljare.
    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
  • KillBill
    KarlaVonRymden skrev 2018-08-14 19:46:28 följande:

    I andra länder hade SD fått över 85%.

    Det är en gåta för mig hur svenska folket tänker när allt skit som händer runtomkring nu drabbar våra barn.

    Och det är en gåta för mig att SD endast har ca 25% av rösterna.

    Mitt svar till ts, ja det hoppas jag verkligen!


    Det finns inget land i värden där så många skulle rösta på ett främlingsfientligt parti.
    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
  • KillBill

    SD tokrasar med 3,7 % i dagens Sentio (den oppunionsundersökning som sverigedemokrater brukar framhålla som bäst på att fånga SDs stöd i oppunionen). Detta resultat bör väl betraktas som odiskutabelt?


    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
  • KillBill

    Denna artikel bör alla som funderar på att rösta på SD läsa. 

    www.politism.se/story/sverigedemokraternas-politik-ar-en-bluff-akesson-har-ingen-aning/


    "Sverigedemokraternas politik är en bluff ? Åkesson har ingen aning [?]

    Han [Jimmie Åkesson] utlovar ett slutet asylboende i Migrationsverkets regi. Men när han och partiet har gjort sin budget har de inte pengar till det. Han utlovar ett stort antal nya förvarsplatser för asylsökande som utvisas eller avvisas. Partiets migrationspolitiska talesperson Paula Bieler har sagt att det handlar om "tiotusentals". När Åkesson får frågor om detta säger han att han dels inte har en aning om hur många förvarsplatser hans parti har råd med - dessutom avfärdar han Bielers löfte till väljarna och konstaterar att det definitivt inte finns några pengar till det.


    Han vill också att kommunerna ska få nästa 10 miljarder kronor mindre varje år. När SvD påpekar att pengarna inte används specifikt till asylsökande utan till vård, skola och omsorg för alla har han inget svar. I stället hänvisar han på nytt till någon annan.


    - Du får ta det här med våra räknenissar, säger Åkesson till SvD.

    Åkesson har lovat att göra förändringar av a-kassan, vilket kostar 6 miljarder kronor per år. Men kostnaden har SD struntat i. I stället låtsas de i budgeten att det kostar 3,9 miljarder kronor. Där saknas alltså två miljarder kronor - varje år. Åkessons kommentar? Han vet inte. Han fattar inte ens, berättar han.


    - Det är ju saker som jag knappt ens begriper, säger han till SvD.


    I en annan artikel som tittar på SD:s budget kontrolleras partiets löfte till pensionärerna om flera förbättringar. Det är lätt att lova. Men när man kikar på budgeten visar det sig att deras löfte kostar fyra miljarder kronor mer - varje år - än vad SD har avsatt i budgeten.


    Ett av Sverigedemokraternas återkommande budskap i sina reklamer och kampanjer är att "politik handlar om prioriteringar" och att SD är de enda som prioriterar på rätt sätt. För den som läser SvD:s granskning visar det sig snabbt att de inte prioriterar alls. I stället hittar de på. Och så försöker de lösa påhittet genom att Jimmie Åkesson duckar frågorna och hänvisar till "räknenissar".
    "


    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
  • KillBill

    Många SDare har börjat fundera på hur de ska förklara att SD inte blir så stort som de har trott.


    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
Svar på tråden Blir SD Sveriges största parti efter valet?