Anonym (Eleonor) skrev 2018-01-24 19:14:10 följande:
Min erfarenhet är den motsatta. Är själv inte intresserad av mitt ex men hans nya verkar galen i mig. Stalkar mig och verkar desperat att få ventilera om tankar kring mig till mina och exmannens gemensamma vänner som alltid av någon grund berättar till mig fast jag inte ens är intresserad. Hon verkar galen så jag önskar egentligen mitt ex all lycka med henne. Hon tål inte att jag är hennes mans första kärlek. För mig är det viktigaste att man förblir den sista men så verkar inte hon resonera? Äh, jag bryr mig inte men jobbig är hon när hon skickar mig arga obegrundande sms på natten när hon har druckit för att hennes man (mitt ex) senare ska be om ursäkt å hennes vägnar på morgonkvisten när hon nyktrat till. Alltså hallå eller? Så pinsamt.
Jag kan skriva en roman om hur hon försöker kontrollera mina barn också men jag har inte lust att göra detta ingående. Hon har i alla fall gjort det klart att hon inte klarar av att hennes kärlek, mitt ex, älskade mig innan henne. Förhoppningsvis gör han ju inte detta nu.
Trots att jag har denna erfarenhet väljer jag att säga att kvinnor är olika. Tyvärr många extremt kontrollerande. Jag vill inte säga att styvmammor är galna då alla inte är det, fastän i mitt scenario så är det så.
Sedan är jag en fungerande normaltänkande MAMMA och kunde inte bry mig mindre om att mitt ex har en ny. Jag skulle snarare tycka det är synd om han fortfarande ältar mig. Jag tycker om honom som en vän (fast som man endast har kontakt med gällande barnen) och hoppas han blir riktigt riktigt galet kär i en ny kvinna om han inte är det redan med den han har. :)
Så jag håller INTE med dig Lumina77, ESS eller ni andra som uttrycker er så :). Tyvärr har man väl bara otur ibland gällande vissa personer... vilket är synd.
Jag fick påminna min sambo att hans ex kan inte varit så hemsk (när det var som värst), för han valde ändå leva med henne i flera år, gifta sig med henne, skaffa två barn med henne.
Ja, jag sade till honom att någon gång har han ändå älskat henne, men att det gick fel i deras relation.
Jag frågar om henne, mest för att jag är lite orolig då hennes förhållande idag inte verkar vara sådär jättebra (vet att hennes nya varit elak mot henne). Vi två har lite sporadisk kontakt om det är något med barnen (de är vuxna nu, men det kan vara något ibland ändå man kan behöva prata om). Hon vet också att hon är välkommen om hon har vägarna förbi (sambon muttrar lite när jag säger det, men jag står på mig då jag anser att de ska kunna ha ett sunt förhållningssätt mot varandra efter så lång tid)
Kan väl tillägga att det fanns en tid då hon verkligen gick oss på nerverna (och hon skulle nog säga exakt samma sak)