Inlägg från: äldreochklokare |Visa alla inlägg
  • äldreochklokare

    Vårdbidrag vid autism?

    Man kan då helt eller delvis beroende på behovet. Vi får ett halvt men då är sonen tonåring. 
    När utredningen är klar ber du läraren om ett intyg så att ni kan söka vårdbidrag. Då får ni ett underlag ni ska fylla i som läkaren först ska ha så att denne kan göra sitt jobb.

    Sedan när ni ska skicka in det intyg ni får av läkaren till FK, ska ni fylla i ett liknande underlag som FK har på sin hemsida. Ni ska skicka in både det + de intyg ni får från läkaren. 

  • äldreochklokare
    lottanyl86 skrev 2018-01-06 15:47:21 följande:

    Nej ni kommer inte få något. Han är tio år och ska utredas först nu, problemet är knappast så stora då. Känns mest som ni vill utnyttja den eventuell diagnosen för att få gå ner i arbetstid. Märkligt att ens fundera på det innan han öht fått en diagnos.


    Jag tror snarare att de kommer få (om det visar sig att sonen ska ha en diagnos), kanske inte ett helt men det kan finnas en hel del som gör att man får vid autism. 

    TS, jag och sonens pappa är skilda så vi har fått dela, det betyder inte så mkt pengar per person så ingen av oss har gått ner i tid men det är bra att ha de där extra pengarna när man behöver vara borta ifrån jobbet pga mötet med skola osv.
Svar på tråden Vårdbidrag vid autism?