Feminism
Ja
Ja
Därför att?
Den slutgiltiga visionen, ja. Men vägen dit känns inte alltid jämställd, ifrån feministers håll.
Ja, t ex att så sällan prata om män som far illa.
Och på vilket sätt får kvinnor inte det idag?
Finns knappt några löneskillnader, det är en myt. Kvinnor och män på samma arbete får samma lön, det diffar på nån procent.
Vilka förväntningar tänker du på son skiljer.
Fast att konstatera att män generellt dör tidigare, mer sällan söker vård, har sämre hälsa, tar sina liv oftare, är oftare arbetslösa/hemlösa/missbrukare, har svårare att visa känslor och leva ut hela sitt mänskliga register, osv osv, handlar knappast om att bryta ner något till individnivå. Det är strukturer till följd av starka förväntningar baserat på kön på precis samma sätt som att kvinnor är överrepresenterade när det t ex handlar om utsatthet för sexuellt våld. Säger absolut inte att feminister måste prioritera de sakerna, men då ska de samtidigt vara försiktiga med att hävda att det enda de slåss för är jämställdhet.
Det är här feminism har hamnat fel.
Att dela allt lika, ha 50% kvinnor på diverse arbeten etc är löjligt.
En kvinna ska ha samma möjligheter som en man, det har hon idag. Sen är det upp till var och en att välja hur man vill leva sitt liv, vill man jobba så ok men vill man vara hemma med sina barn mer så är även det ok.
Det är inte hur man lever sitt lov som ska spela in utan vilka möjligheter man har till att forma sitt liv.
När blev det svensk tradition att pissa folk med högre kunskap i munnen?
När blev det svensk tradition att se medier och egen fantasi som högre kunskap än hundratals timmar i ett ämne?
En del är så bortkomna att de inte ens klarar av att kännas vid det.
Det är helt ok att inte förstå ett ämne men det är inte någonstans ok att predika i ett ämne som man inte vet någonting ting om.
Hur. Fördummade. Vill. Ni. Att. Vi. Svenskar. Ska. Bli?