Anonym (Familjehem är inte alltid räddningen) skrev 2017-07-22 02:21:05 följande:
Jag vill själv kalla mig för maskrosbarn, växte upp med mamma med psykiska besvär tillräckligt svåra för att inte kunna ge mig en bra start i livet. Min pappa var kuvad under mamma han ville inte ha konflikter. Så småningom ledde det till att jag hamna på barnhem men kom hem lugnt några år innan det var dags igen. Blev tillslut LVU placerad i ett familjehem som skulle vara så bra Men kort sagt det var det inte, de värsta fyra åren i mitt liv och det påverkar mig än idag tyvärr med posttraumatisk stress. Vem brydde sig? Ingen.
Så olika det kan vara. Jag har upplevt exakt samma men ändå motsatsen. Önskar jag hade fått vara kvar hos mitt familjehem. Är så ledsen för att du hamnade hos ett dåligt hem, det är tyvärr inte ovanligt.
Kände med dig, särskilt med dina sista meningar. Ingen bryr sig. Har också ptsd :( hoppas du lyckas få bra vård. Kramar.