sonen vägrar sova
Vad händer om du vänder lite på det? Borsta tänderna direkt efter maten och ta på pyjamas för att sedan satsa på läggningen av den yngre. Låt 2-åringen hänga på och se vad som händer. Just nu har ni ju fastnat i en maktkamp där 2-åringen vill vinna, men till slut övermannas av sömnen ändå med en tuff väg dit. Gör sådant barnet tycker om för att skapa positiva mönster och få bort kampen.
Vår dotter ville ett tag absolut inte sova middag fast hon behövde och då fick hon välja att bara vila och gå upp när skivan var slut. Skiva fick hon också välja. Nästan varje gång hade hon somnat efter några låtar. Ibland får barnet ett behov av att hålla koll på oss vuxna.
Idag somnade hon i bilen och var vrålilsk när vi skulle gå in, borsta tänderna, byta blöja och lägga henne. Så är hon övertrött blir det skitjobbigt.
I din ts framgår det inte om barnet blir argt av tröttheten eller av själva läggningen i sitt rum. Kanske går det till och med prata med barnet om läggningen när det är på gott humör och ni kan ge olika alternativ. Kanske rita en historia om hur det ska gå till.