BF December 2016
Det är bara senaste veckan typ som man sett även på morgonen. Innan var det mer efter måltid och så på kvällen.
Godmorgon!
Jag håller på att gå under här.. Jag är sååå sugen på ostbricka och tapas, och för att inte tala om kallrökt lax...
Parmaskinka och salami är väl okej om man fryser i minst tre dagar?
Laxen går väl inte att göra något åt antar jag.. Jag har en laxpaj som jag kan göra, och då blir den kallröka laxen tillagad, men det blir ju å andra sidan inte samma sak
Sen funderar jag på brieost. Om jag lägger en brieostbit i en sån där brödskål (vad de nu heter) och sedan en klick marmelad och in i ugnen så osten bubblar, då borde väl det vara okej??
Och samma med getost, om man gör en getosttoast och in i ugnen så att den smälter?
Ja jag tänkte mer om man inte har foglossning, får man ändå ont i rygg o höft av promenad. Uttryckte mig otydligt :)
Har man foglossning så får man ju ont som du säger. Jag tyckte att sjukgymnasten var bortkastat besök. Bältet var jobbigt att använda, det var kryckor som hjälpte mig förra gången.
Ok, frågan är; ska man gå ändå? :)
Svårt jag vill ju röra mig men inte ha ont ...
Jag kommer ansöka om graviditetspenning sista månaden och hoppas den blir beviljad den här gången också, gör ändå ingen nytta på jobb sista tiden. Sen kommer jag nog ta ut 3 dagar/vecka under tiden jag är hemma. Sambon kommer vara hemma varje fredag från start den här gången. Kan verkligen rekommendera det om man har möjlighet, jättehärligt att få långhelg tillsammans varje vecka:). Planen är att sonen (3 år när bebis kommer) ska gå 9-14 mån-ons och vara hemma tors och fre. Men han kommer få bestämma lite själv också. I vår kommun har man rätt att ha syskon på fs 25 timmar/vecka under föräldraledighet men vill inte att sonen ska gå så mycket, om han inte väldigt gärna vill såklart:).
Sen var planen att jag skulle börja plugga till hösten men vi tycker det är alldeles för tidigt att sätta våra barn på fs redan vid 1 år så jag skjuter på studierna så nästa också kan vara hemma lite längre (sonen började på fs strax innan han fyllde 2). Nästa kommer va ca 20 månader och det känns ok!:)
Vågar mig nog in här nu efter att ha sett en levande bebis på UL i onsdags!! Först nu kan jag säga att jag är gravid. Men min historik av 10 års försök, oändliga IVF.er och ED och flera missfall har det inte varit givet att komma ända hit. Inte följt tråden, men får väl läsa ikapp litegrann vart efter.
B.f 2/12 och det blir säkerligen tidigare, men platsar väl ändå hoppas jag.
Vad jag vet så får man bristningar pga hormoner och gener. Köpte ändå Weledas olja för tänker att det är skönt och mysigt att smörja magen, är dessutom väldigt torr i hyn så det lär ju knappast skada:)
Idag var vi på rul och allt såg bra ut:). Och vi ska få en pojke till:)<3