• Brumma

    Bonusmammor

    Anonym (M) skrev 2016-02-10 07:17:23 följande:

    En bonusförälder kan aldrig få igenom en stämning om vårdnad av barnet men däremot kan kan t.ex mormodern till barnet få igenom det.


    Sluta hitta på saker du inte vet ngt om. Att du tycker att lagen har fel gör inte lagen ogiltig. .

    "Barn har behov av umgänge inte bara med sina föräldrar utan även med andra personer som står dem särskilt nära. Det kan vara fråga om t.ex. mor- och farföräldrar, andra släktingar, familjehemsföräldrar eller en styvförälder."

    www.socfamratt.se/vardnad/umgange/797-barnets-behov-av-umgaenge-med-naerstaende

    I lagen står det just närstående. Inte "de med biologiska band". Ett biologiskt släktskap gällande en närstående har inget med saken att göra. En närstående är tex INTE en mormor som inte har en nära relation till barnet utan innebär just som det låter - någon som står barnet nära.
    Anonym (Mamma) skrev 2016-02-10 07:18:54 följande:

    vårdnadshavaren bestämmer vilket umgänge barnet ska ha.Hon kan ju säga att farmor/styvmamma inte är bra för barnet .


    Om rätten ser på det annorlunda har vårdnadshavaren inget att säga om den saken. Det är BARNETS rätt. Inte förälderns tycke..
  • Brumma
    Anonym (M) skrev 2016-02-10 08:20:17 följande:
    Åh. En tumme ner :)

    Oväntat ;)

    Du är verkligen bra på att bemöta information.

    Lika bra som du i den här tråden visat att du är på att hitta på saker andra skrivit..
  • Brumma
    Anonym (M) skrev 2016-02-10 08:23:25 följande:

    Att du aldrig ger dig med att fortsätta att citera mig samt hitta på saker!!!


    Du har tydligt visat att du inte respekterar mig utan fortsatt påstå att jag skrivit saker jag aldrig skrivit.

    Du fortsatte efter att jag slutat citera mig - som du bett om - att besvara det jag skrivit genom att citera ngn annan och hänvisa till mitt inlägg.

    VARFÖR skall jag ge dig respekt som du inte ger mig?

    Hade du bett om ursäkt för att du hittat på saker om mig och slutat hänvisa till mina inlägg hade du fått respekt tillbaka men man kan inte begära ngt man inte själv ger.

    Och då du faktiskt påstår saker som inte är sanna (du kanske skulle ta och faktiskt läsa länkarna samt föräldrabalken) så bemöter jag naturligtvis det. Att sprida osanningar som om de vore sanning kan försöka mkt för många.

    Så bollen ligger faktiskt hos dig - sluta påstå att jag skrivit saker jag aldrig skrivit. Be om ursäkt för att du upprepat denna lögn om mig flera gånger.

    Sluta hänvisa till mina inlägg.

    Då kanske jag bemöter dig med samma respekt tillbaka.
  • Brumma
    Anonym (Mamma) skrev 2016-02-09 21:33:22 följande:

    Och hur vanligt det är att man ringer till sitt ex osv.och tjatar om umgänge om styvbarnet.Nä tror inte det är så vanligt.Ofta vill man inte ens veta av sitt ex och det är ju lätt när man inte har gemensamma barn.


    Det händer nog ganska ofta. Iallafall om man har förmågan att se barnets bästa.

    För mig var det mamman som bad mig fortsätta umgänget med dottern. Pappan tyckte även han det var en självklarhet.

    Båda ansåg nämligen att ett barn inte mår bra av att förlora en person som står barnet väldigt nära om det kan undvikas.
  • Brumma
    Anonym (M) skrev 2016-02-10 09:03:09 följande:

    Det är inte just det specifikt som jag gör tummen ner på,utan jag gör tummen ner på just Brummas inlägg eftersom att jag vill att just Brumma lämnar mig i fred i tråden!


    Det var inte dig jag citerade.
  • Brumma
    Anonym (M) skrev 2016-02-10 09:31:54 följande:

    Brumma tror sig hela tiden sitta på alla svar trots att verkligen ofta är mer komplicerad än så trots vägrar inse att alla i tråden varken vill eller behöver diskutera med henne i tråden.


    Jag har bett dig upprepade gånger att sluta påstå saker om mig. Kan du vänligen sluta göra det?

    Jag har inte alla svar och har aldrig påstått mig ha det. Men jag VET vad föräldrabalken säger. Oavsett om det är "mer komplicerat" eller inte så ligger den fortfarande till grund för lagen som handlar om barns rätt till umgänge med närstående. Det är inget jag hittar på. Det är inte ngt uttryck om vad jag tycker. Det står helt enkelt i lagen..

    Jag förstår faktiskt inte din "hang up" på just mig..

    Du läste fel i ett inlägg jag skrev till dig i början av tråden och sedan dess har du bettet dig illa.

    Så än en gång. Kan du VÄNLIGEN sluta påstå saker om mig?
  • Brumma
    Anonym (Lisa (bonusm)) skrev 2016-02-10 10:06:24 följande:

    Du får nog läsa på lite. Mormor eller bonusförälder kan inte få umgänge om bioföräldern motsätter sig det.


    Jo. Om rätten dömer till deras fördel.

    Dock visar utredningar att det inte behövts gå så långt i de flesta fall utan samtal med föräldern har i många fall räckt för att även föräldern skall se barnets bästa.

    Eller vet du bättre än socialnämnden? Eller de advokater som beskriver detta på sina hemsidor? Eller föräldrabalken själv för den delen?
  • Brumma
    Anonym (M) skrev 2016-02-10 10:11:24 följande:

    Exakt!

    Jag läste precis igenom föräldrabalken kap 6 och där står det inget specifikt om vilka personer som barnet har rätt till umgänge med.

    Så om vårdnadshavarna för barnet anser att t.ex mormodern inte är bra för barnet att umgås med är det mest troligt att rätten går på det.


    Naturligtvis står det inte specifikt då en NÄRSTÅENDE inte kan specificeras i vilken slags relation personen har till barnet.

    Man kan vara mormor, faster, bonusförälder osv utan att vara närstående. Men man kan även vara just dessa saker och mer och VARA just närstående.

    Hade lagen specificerat sig exakt gällande vilka relationer det gäller hade de bakbundna sig själva.

    Och ja. Jag svarar på ditt inlägg. Eftersom du svarar på mitt indirekt genom att skriva om det med en tredje part.
  • Brumma
    Anonym (M) skrev 2016-02-10 10:24:34 följande:

    Det kan säkert finnas specifika enskilda som beskrivs i det som du hänvisade till.

    Dock är det inget som bör ses som något generellt.


    Det är ingen som påstår att det är så generellt utan just i enstaka fall där personen är speciellt närstående till barnet.
  • Brumma
    Anonym (Nyfiken) skrev 2016-02-10 14:32:25 följande:

    Jag har läst ganska många trådar under långtid om just det här och det finns folk som hugger i varje tråd. Läser man sen någon liknande tråd fast det är biomamma som skriver av sig så blir det en helt annan stämning.

    Jag själv är inte bonusmamma men jag har egna barn, men är dock inte tillsammans med deras pappa längre, han har inte heller skaffat någon ny, men den dagen kan jag inte förstå att jag skulle kunna hata den människan utan grund.

    Jag var även tillsammans med en kille för ganska många år sen, där biomamman åkte hem till min bostad( vi bodde inte ihop)hon var förbannad och bad mig att inte träffa barnen, hon tyckte inte jag passade in i deras liv, jag blev väldigt paff, backade och lämnade min kille, den här kvinnan hade aldrig träffat mig innan men ändå var hon skogstokig på mig.

    Jag är själv uppväxt med en bonusmamma som jag trivdes med och hon var hård mot mig, men alltid rättvis. Hon visade vad som var rätt och fel i hennes och pappas hem på samma sätt som min mamma gjorde det i hennes hem. Men min mamma tyckte inte om henne. Jag förstår fortfarande inte varför och min mamma kan inte ge mig ett vettigt svar. Hon tyckte min pappa blev larvig när han träffat henne, men jag tycker inte det är en vettig orsak.

    Det var där frågan uppstod.


    Jag tror att diskussionen i den här tråden är ett ypperligt bevis på varför vissa människor hugger på bonusmammor

    De som hugger bestämmer sig för att alla bonusmammor är elaka. Att de vet vad bonusmamman anser om saker (oftast att de avskyr sina bonusbarn eller vill ta mammans plats). Hur mkt bonusmammor än intygar att så inte är fallet har dessa personer redan bestämt hur "sanningen" är.

    I denna tråd har tex jag blivit missuppfattas i eTT inlägg och detta har sedan växt till orimliga proportioner. Vad som än sägs så går det inte fram och personen som bestämt "hur det ligger till" vägrar lyssna på något annat.

    Precis som i påhoppen på bonusmammor i det här forumet.

    Det är mycket svårt att göra sin röst hörd, bemöta påhopp osv om motsatta sidan vägrar att lyssna på det man säger.

    Som sagt, det tror jag är en av anledningarna till att folk hatar bonusmammor just här på forumet.

    IRL tänker jag att det har att göra med någon slags osäkerhet. Att ngn annan kvinna skapar egna relationer med barnet utan mammans kontroll. Att en annan kvinna "tar" familjen som man själv skulle ha. Att pappan plötsligt inte vill ställa upp på mamman i samma utsträckning som tidigare och det skylls på bonusmamman...
Svar på tråden Bonusmammor