AsryAvot skrev 2016-04-05 09:42:56 följande:
Känns som att jag hamnat i ett urjobbigt läge.
För det första, jag måste byta jobb och söker de som finns, men det finns inte så många lediga jobb inom min bransch. Nästan så att jag överväger att säga upp mig och börja arbeta som timanställd på andra ställen.
Men det känns som att jag måste få något annat innan jag blir gravid.
För det andra, det där med att lyckas bli gravid. Nu är det drygt 7 månader sen jag slutade med mina p-piller och min menscykel är så märklig. Den blir längre och längre, min senaste cykel var på 50 dagar. Ägglossningen har varje gång inträffat 7-10 dagar innan mens.
Dessutom har jag riktigt kraftig PMS veckan innan mens, jag mår så fruktansvärt dåligt att jag inte fungerar då.
Iallafall, igår var jag hos min barnmorska i ett annat ärende. Jag passade på att fråga henne om min menscykel. Hon sa att det kan bero på att jag ätit p-piller, eller tex. stress (har stressat ohälsosamt för några månader sen). Jag hoppas att det bara beror på något av detta. Sen sa hon att det även kan vara PCO. Vi får väl se om det rättar till sig eller om vi får söka hjälp. Isf får vi göra det först i november.
Barnmorskan tyckte att vi först och främst bara ska koppla av och ta det som det kommer . Och det känns nog som det bästa nu.
Känns som att allt helt plötsligt blivit så komplicerat bara för att vi vill ha barn!
Fy stackare med så lång menscykel :(
Ja man ska nog försöka ta det som de kommer men är ju inte lätt alla gånger speciellt när man inte har något tålamod.
Jag håller på att studerar första terminen av 7 så får ta de som de kommer hade jag tänkt när jag blir med barn. Antingen tar jag studieuppehåll ett år eller så fortsätter jag då jag har distansstudier. Men vist är de krångligt när man inte kan bestämma själv när man ska bli gravid, allt är ju så osäkert.