Flash Gordon skrev 2015-11-28 11:55:12 följande:
Ja, det är en uppenbar möjlig utveckling där samhället faller sönder. Där vårt "samhällskontrakt" sägs upp av oss medborgare.
De som kan betala för sina egna, bättre lösningar, kommer inte att ha lust att dessutom lägga skattepengar för att försöka upprätthålla standarden för de andra.
"Jag har inte bett om det här. Det är deras skit som de ställt till med, då får de också lösa det själva."
Det gick bra att vara solidarisk så länge det handlade om att SMS:a 100 kronor till: "Hjälp en flykting" vid fredagsmyset framför en solidaritetsgala på TV.
Men när ens egna barn inte längre kan träna innebandy (som ni redan betalt för) och när din frus mammografi blir inställd för att resurserna läggs på annat - då är det inte lika kul att vara solidarisk längre.
Polisen sade nu att de kommer att prioritera ned "mängdbrott" som misshandel och stölder. Eftersom de måste skicka folk till Skåne för att hjälpa till med att styra upp invandringsvågen.
Ungefär såhär:
"Ett annat problem här är att när man i 60 år har tagit världens högsta skatter av sitt folk och lärt dem att för detta behöver de inte ta hand om någonting själv, eller finansiera något själv, så är det svårt att plötsligt kräva något annat. Folk är gärna solidariska, i teorin.
Men detta beskattade folk, alldeles oavsett om de röstar på S eller M, kommer i längden inte acceptera att få se skolklasserna öka i storlek, barngrupperna på dagis utökas, köerna till vården bli rekordlånga (igen). De kommer inte acceptera att deras barns knattefotboll ställs in i 2 år för att gympasalen fungerar som temporär flyktingförläggning. Eller att gamla mamma inte får en bättre lägenhet trots lång kötid för att kommunen bestämt att ge flyktingar förtur."
http://www.uvell.se/2015/11/25/det-handlar-om-v%C3%A4lf%C3%A4rden-29406663