• Madski

    Marsbebis 2016

    Ska köpa omeprazol idag och håller tummarna hårt.. Fick köra en vända med Lozec innan jul pga att magmunsöppningen(?) troligen hade blivit inflammerade, gjorde susen för halsbrännan, men Lozec är inget man ska använda under en längre period som gravid, men susen gjorde det :) blir omeprazol från och med idag iaf..

    Foglossningen är än så länge väldigt lugn och inte non-stop så jag håller tummarna för att den lugnar ner sig..

  • Madski
    Carabellis kusp skrev 2016-01-09 10:29:05 följande:
    Omeprazol är losec. Den är kategori A och får tas under graviditet. Fråga din bm! Dock viktigt att man tar varje dag, eftersom det tar några timmar att få effekt.
    Jaha, *känner mig som iq fiskmås* haha...ska jag kolla med henne för hon ville inte att jag skulle ta Lozec mer än 7d.. Körde 20mg då..
  • Madski
    Carabellis kusp skrev 2016-01-09 11:21:36 följande:
    www.fass.se/m/produkt/20041118000111/uidhealthcare

    Där kan du läsa om du trycker på graviditet. Förstår förvirringen, menar själv tandläkare och min man läkare, så vi har läst på innan jag började moffa omeprazol, hehe. Tar också 20 mg! Man ska normalt bara ta i 2 v på eget bevåg, menvid en graviditet så orsakas ju halsbrännan i första hand av relaxin som finns under hela graviditeten, så därför blir det ju mycket längre behandlingstid. Jag tror att rekommendationen max 2 v bygger på att man kan maskera en allvarligare sjukdom som faktiskt behöver annan behandling om man håller på för länge. Så är det ju inte när man är gravid
    Underbart, tack!! Blir definitivt en tripp till Apoteket idag.. Halleluja!! :)
  • Madski
    aztec skrev 2016-01-15 16:41:03 följande:
    Tack! Men det som är så jobbigt, vet ingenting :/ kommer en bm på morgonen bara och lyssnar på hjärtljuden på bebisen annars hör jag inget alls från dem. Men läkarna på barn/foster som beslutade att jag skulle höja dosen direkt. Hjärtavdelningen har bara hand om mig och de kan inte svara på några frågor. Börjar bli frustrerande :/ som sagt låter det som om på läkaren här att detta ska funka men Om de inte gör det har jag ingen aning vad som sker :/
    Usch, stackare! Ovisshet är vidrigt och när man är gravid är man redan hormonell så Att det skriker om det (iaf jag) så då är raka svar/besked det man vill ha.. Håller tummarna för att allt går bra och att du/nu får all hjälp ni behöver.. Du kanske kan få bli uppkopplad till ctg så att man kan följa bebis mer!? Visst var det Uppsala du var på?
  • Madski

    Mammave: 28/2

    Hannis12345 1/3

    Aztec: 3/3

    LisaKMB:5/3

    Carabellis kusp: 6/3

    Nelliemeja: 17/3

    Madski 24/3

    Reflexen: 26/3

    AKF: 28/3

    Tessie83: 27/3

  • Madski

    Gaaah, insåg precis mina begränsningar när jag stod i duschen och skulle använda rakhyveln... Blir till att boka in en tid för vaxning.. Benen lyckades jag med, men det kändes som ett träningspass, haha.. Övriga partier lämnar jag från och med nu över till proffsen..
    Någon som har någon att rekommendera i centrala Stockholm?

  • Madski
    Elenic skrev 2016-01-19 12:43:47 följande:
    Hahaha, ja - det blir lite knepigt.. Minns att vid förra graviditeten så funkade det hjälpligt, men då hade jag en liten nisch att sitta på i duschen. (Födde 28:e augusti så att inte ha fixad bikinilinje var liksom inte en option...) Håller med om att benrakningen är klart utmattande! Jag brukar vara ganska noga och nojjig med kroppsbehåringen, men nu låter jag det växa både här och där i betydligt fler dagar än annars.. ;)
    Samma lika för mig, var/kändes enklare förra gången :) var också höggravid på sommaren då så det var bara att kämpa på.. Körde vaxning av bikinilinjen sista tiden.. Funderar på att testa brasiliansk bara för att slippa hålla på och fixa, men vet inget bra ställe och känner mig iof inte helt bekväm med det heller, är egentligen kbge pryd, men ändå liksom.. Dessa i-landsproblem, men ack ändå problem ;)
  • Madski
    aztec skrev 2016-01-20 10:54:21 följande:
    Ligger och vilar just nu bara, har tid kl 13 för undersökning utav hjärtspecialist samt barnläkare, så jag Hoppas verkligen vi får några vettiga svar då på vad som kommer ske :) börjar bli sliten av att ligga inne :)
    Håller tummarna för att du får lite klarhet i allt och att du får träffa en bra läkare!!
  • Madski

    I natt kom vadkramperna, fy fan vad vidrigt det är.. Hade det med dottern, men det var närmre slutet.. Hängde på låset bär Apoteket öppnade och köpte stödstrumpor så nu känner jag mig sjukt sexig ;)
    Skickade sambon till soffan när jag vaknade för sjätte gången med kramp, haha., var helt Mör i vaderna när jag gick upp i morse., förhoppningsvis gör stödstrumpor susen..

  • Madski
    Carabellis kusp skrev 2016-01-20 12:21:01 följande:
    Ajaj! Stödstrumpor är härligt! Känner mig inte så het just oavsett dock

    Hur har det gått med halsbrännan?
    Halsbrännan är under kontroll :) kör losec i två, tre dagar, uppehåll två och sen kör jag igen :) tar rennie fortfarande, men absolut inte lika ofta.. Hur är allt med dig nu? Visst körde du 50/75% nu?
Svar på tråden Marsbebis 2016