• hololita

    KOMJÖLKALLERGI . BVC sköterskan lyssnar inte .

    Nån med erfarenhet utav komjölksallergi ? 
    Jag ammar min tre månaders son . Han var stor när han föddes 4,7 kilo. Efteråt har han gått ner i kurvan vilket jag vet är normalt . Men han har aldrig fått en egen kurva att följa utan han planar ut och är snart nedanför normalkurvan , vilket betyder att han gått ner 2 sd kurvor. Längdkurvan och huvudomfånget hhar också planat ut lite men inte alls lika mycket som viktkurvan. 
    Ungen är missnöjd större delen av dagarna , han äter ofta och framförallt på natten , uppemot 4-6 gånger . Nu har jag börjat gett honom ersättning på kvällarna , men ungen har fått eksem han är alldeles prickis på magen, han skriker som en stucken gris och böjer sig som en ostbåge . Då jag uteslutit komjölk i min kost så reagerar han inte på min bröstmjölk men däremot på ersättningen . Min bvcsköterska lyssnar inte på mig och dom på barnmottagningen tycker att kurvan ser jättefin ut ? vad ska jag göra ? Jag vill ju bara ha en mätt och nöjdare liten kille här hemma .. Nån med erfarenhet ? bifogar en bild , lite orättvis men prikarna och eksemen är rödare 

  • Svar på tråden KOMJÖLKALLERGI . BVC sköterskan lyssnar inte .
  • Mammat3

    Om det nu är så att han inte reagerar på din bröstmjölk som är mjölkfri. Varför ger du honom då inte bara mjölkfri ersättning?

  • MissTL

    Prova mjölkfri ersättning. Finns att köpa på Apoteket!

  • De5pojkarna

    Såhär såg min son ut med sin Mjölkproteinsprickar/eksem.. Plus att han var missnöjd hela dagarna som han var vaken. Men somnade lätt när han skulle sova..

  • De5pojkarna

    Köpte Althera till honom som han åt i 1,5 månad. Sen var han glad och prickarna borta. Men det tar iallafall minst 3 veckor innan han är helt symtomfri om det är det han har. Pricktest visar inget på honom varken vid 4 månader eller nu vid 8 månader..

Svar på tråden KOMJÖLKALLERGI . BVC sköterskan lyssnar inte .