Inlägg från: Knäck |Visa alla inlägg
  • Knäck

    Första barnet september 2015

    Ni som försöker lägga upp bilder, använder ni telefonen? Jag vet bara hur man gör det på Android-mobil. När man valt fil får man vänta en liten stund innan länken läggs in i inlägget.

  • Knäck

    Igår var visst 50% av graviditeten överstökad, vecka 20+0 idag. Läskigt.

    Ni som vet nåt om magmuskler och träning! Jag kan inte längre sätta mig upp från liggande till sittande direkt utan måste vända mig på sidan först.

    Känner mig svag över magen, och öm. Är detta pga delade magmuskler?

  • Knäck

    Både igår och idag när jag gick långpromenad i skogen fick jag jätteont i höger ljumske Hemsk värk som strålade ner i låret och över höften, fick ont i ryggen samtidigt. Fick sätta mig flera gånger, blev yr och illamående av smärtan :-/

    Blev riktigt rädd första gången för då var jag själv och långt hemifrån! Nu vet jag att det går över så farligt är det ju inte men undrar vad det kan vara? Nån som känt nåt liknande?

  • Knäck
    VBG84 skrev 2015-04-19 21:56:42 följande:

    Det låter precis som de smärtanfallen jag haft de senaste två veckorna. Ibland efter att ha rört på mig, ibland efter att jag suttit länge. Håller i sig i drygt en timme och gör jävligt ont, från höger ljumske och ut mot låret.

    Har försökt ringa för att kolla upp det men har hittills bara blivit runtkopplad och rådd att avvakta. Ska försöka få tag på min barnmorska i morgon. Riktigt jobbigt. :(


    Exakt! Kommer det varje dag för dig? Går det över av vila?

    Kan det vara DETTA som är den beryktade foglossningen? Mycket värre än jag hade trott. Och så konstig! Jag fattar inte när den kommer. Idag gick jag lika långt men inte i skogen - ingen smärta alls.

    Jag ska till barnmorskan nästa vecka så frågar nog då, har ju inte haft mycket problem egentligen. Säg till om du får tag i din innan dess
  • Knäck

    ALLA känslor är okej här <3 Om man är superglad och euforisk över graviditeten eller inte känner nånting alls eller är full av ångest och ångrar sig. Finns inget att skämmas för! Det är en jättestor förändring vi går igenom och vi styr väldigt lite vad som händer med oss. Tror inte nån är ensam om att känna på varesig det ena eller andra sättet.

    Blomblad, jättekram! Det är inget fel på dig! Helt rätt att kontakta bm och säga ifrån. Ta hand om dig själv, det är det mest starka och ansvarsfulla du kan göra.

  • Knäck

    Varje dag får jag höra att jag inte har nån mage, och ändå ska vissa fram och tafsa på mig. Vad ÄR det ens för beteende? Varför tror man att man kan smeka folk på magen i mataffären?!!

  • Knäck
    IMHO skrev 2015-04-25 23:55:31 följande:

    Vi kommer nog satsa på en begagnad vagn, men köper den nog först i juli/augusti.

    Helt obegripligt att folk blir arga eller ens ifrågasätter om man vill ha en ny eller gammal vagn. Det är väl helt upp till föräldrarna och ingen annan. Inget val är ju fel.

    Har ni råkat ut för andra situationer där folk lägger sig i sånt de inte har med att göra? Kanske till och med med ursäkten att vi är nya på det här med föräldraskap?


    Vi ska också ha begagnad, Emmaljunga pga svensktillverkad och borde tåla skogspromenaderna.

    Vi får en hel del "vänta ni bara"-kommentarer. Och så berättar folk hur det kommer vara för oss baserat på hur det var för dem. En del blir upprörda över att vi inte äter kött och naturligtvis inte tänker ge kött till barnet.

    Tror bara det kommer bli värre med folk som lägger sig i och ger råd ingen bett om, tyvärr.
  • Knäck
    Mijjan skrev 2015-04-26 08:13:27 följande:

    Usch! Skulle aldrig komma på tanken att göra så... Själv kan jag fortfarande klä bort magen och vi har inte gått ut "offentligt" utan bara till familj och närmaste vänner (som inte förstår varför vi vill ha det "hemligt").. Jag tycker det är tillräckligt jobbigt när min man ska ta på fettdallret och har ingen lust att någon annan ska göra det :$ vad ska man göra för att slippa?


    En gång tog jag ett steg bakåt och då följde händerna efter -.- Då sa jag faktiskt "man frågar först". Men det är så jobbigt att säga ifrån, känns ju som att man ska in i en konflikt varje gång, plus att man blir så paff när nån tar på en sådär!

    Blir säkert inte mindre problem när magen kommer fram... Vi har inte heller berättat för alla, skönt att slippa reaktioner!
  • Knäck
    Snart exsambo skrev 2015-04-26 17:20:16 följande:

    Hoppar in här. Har BF 17/9. Första barnet. En liten tjej enligt RUL i veckan. 

    Blir nog ensam med bebisen då (ex?)sambon inte verkar vilja alls just nu. Lång historia kort så har det varit strulig länge mycket pga hans mående (adhd, värk, sömnproblem osv). Bebis var inte planerad men då jag är 34 i sommar och redan har gjort en abort i början av vårat förhållande som jag ångrar så fanns bara ett alternativ för mig. Han var först med på det hela men nu har han totalt ballat ur. 


    Välkommen och grattis till bebisen! Du låter som en stark person Tuff situation du är i men mycket kan hända innan bebisen kommer och även efter det. Är han inte redo att bli pappa är det en stor förlust för honom, hoppas han kommer inse det oavsett hur det blir med er relation.

    Har du andra omkring dig som stöttar?
  • Knäck

    Nån mer som märkt positiva ändringar i sexlivet nu när tröttheten gett med sig? Har mer lust och blir mer upphetsad, inte alls dumt Känner mig även lite klängig och vill ha närhet och bekräftelse typ hela tiden..

    Är ju dock ovant med magen! Jag klarar inget tryck mot den och sambon är lite avvaktande och tar helst inte där. Och så får jag nån sorts sammandragning efteråt så magen blir som en hård kula. Lyckligtvis inga sparkar under tiden vi håller på, det hade nog varit jobbigt, vill ju inte tänka på bebisen just då :-S

Svar på tråden Första barnet september 2015